Égni fognak a zöldek?

A Der Spiegel beszámol a zöldek vezetésének ama félelméről, miszerint a küszöbön álló nürnbergi pártnapokon a párt bázisa tovább folytatja a kormánypártként meghozott döntéseik bírálatát. A Die Presse szerint a budapesti kormány időhúzásra játszik a „lex Mol”-lal.

2007. 10. 06. 10:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív bécsi napilapban Peter Martos Magyarország keresztülpasszírozza a „lex-Molt” című cikkében elemzi az olajipari felvásárlási játszma állását. Budapest, úgy tűnik, az időhúzásra játszik a lex Mol kapcsán, hiszen az uniós eljárások a gyakorlatban évekig eltartanak.

Brüsszeli bizottsági források szerint a jelenleg tervezett energiaipari fúziók – E.On/Endesa vagy Enel/Suez/Gaz de France – „egy bonyolult jogi érvekbe csomagolt macska-egér játékká alakultak, ahol az érintett konszernek és kormányok állnak az egyik oldalon, míg a másikon az EU-bizottság található.” Amennyiben az európai bíróság egy többéves eljárás után elítélné Magyarországot, akkor pénzbüntetésre, valamint a törvény módosítására kötelezhetnék.

„Pikánsnak“, ha nem „Mol-győzelemnek” értékelik Magyarországon az EU belső piaci biztosa által feladott azon tervét, hogy megszüntesse a szavazati jogok korlátozását, valamint az úgynevezett aranyrészvényeket. Magyar viszonyokra átültetve ez azt jelenti, a Mol (és a többi cég) esetében megmaradhat az a szabály, miszerint egy tulajdonos a szavazati jogok maximum tíz százalékával rendelkezhet, függetlenül az általa birtokolt részvénymennyiség mértékétől.” Az ÖMV jelenleg valamivel több mint 20 százalékát birtokolja a Mol-részvényeknek. Amennyiben az ÖMV megszerezné a többséget, akkor sem vehetné át azonnal a Mol feletti irányítást.

Nyáron „óvatosságból” egy újabb passzust vettek fel a Mol statútumába, miszerint egyszerű többséggel csak három személyt lehet kicserélni a konszernt irányító direktóriumban. Csak hathavi várakozással lehet újabb három tagot kinevezni.

Der Spiegel (sipegel.de)

A baloldali hírmagazinban Yassin Musharbash, Marie Preuß és Nicole Meßmer A kettes számú blamázstól való félelem című cikkében ismerteti a zöldek legfrissebb aggodalmait. Az SPD után most a szociáldemokraták egykori koalíciós partnere gyakorolja a múlt feldolgozását. Éppen három héttel ezelőtt történt, hogy a zöldek bázisa a rendkívüli göttingai kongresszuson keresztülhúzta a pártvezetés számítását: a pártvezetés határozati javaslata megbukott, ehelyett a küldöttek megbízták képviselőiket, hogy utasítsák el a Bundestagban a német hadsereg afganisztáni missziójának meghosszabbítását.

A göttingai sebek még be sem hegedtek, már új fellegek gyülekeznek a párt ege felett. November végén Nürnbergben a munkaerőpiacról kívánnak vitatkozni. S mind több zöld politikus aggódik amiatt, hogy Nürnberg egy második Göttinga lehet. Ez konkrétan azt jelenti, hogy a bázis megvonhatja a kormányzásuk idején meghozott megszorító törvényektől utólagosan a támogatást.

Az aggodalom nem tűnik alaptalannak, hiszen a párt bázisa ismét morog. Mindenekelőtt a bal szárny kívánja elérni, hogy határozottabban bírálhassák a schröderi megszorító politikát. „Mindannyian úgy véljük, hogy a munkaerőpiaci reform nem érte el azt, amit el kellett volna. A munkanélküliek kiközvetítése és támogatása rossz, az alacsonyabb munkanélküli segély esetén a bérszínvonal túl alacsony”, nyilatkozta a párt bal szárnyához sorolt Winfried Herman.

Daniela Schneckenberger, a baloldalinak számító észak-rajna–vesztfáliai tartományi csoport vezetője osztja Herman kritikáját. Szerinte a rendszer hibás, különösen gyermekek esetében túl alacsonyan szabályozza a megélhetési költségeket. Valamint az idős korúak védett vagyontárgyainak a mennyiségét is újra kellene tárgyalni. Skizofrén dolog „az emberektől azt követelni, gondoskodjanak idős korukról, hogy azután később erre az állam rátegye a kezét” – fogalmazott Schneckenberger. Ezért az idős korra félretett és védett vagyonmennyiség felemelését javasolja.

A zöldeknek nem az a problémája, hogy a párt nem engedélyezné a megszorító csomag bírálatát. Reinhard Bütikofer pártelnök maga is így tesz. – Miért kellene 2007-ben jónak találnom azt, amit 2004-ben bíráltam? – nyilatkozta, és utalt a pártelnökség által felkért értékelésre, melyet februárban kívánnak nyilvánosságra hozni. „Ebben megtalálható számos most felvett kritikai pont”, nyilatkozta a Der Spiegelnek. De a pártvezetés számára ott a probléma, hogy a reformok bírálata során túlzottan elhatárolódnának a vörös-zöld kormány reformlépéseitől. Az ügy valóban értelmezés kérdése: a Hartz-törvények a zöldek bűnbeesését jelentették? Vagy lényegében helyes jogszabályok voltak, de az SPD koalíciós nyomása és a CDU Bundesrat-többsége miatt nem úgy alakult, ahogyan a zöldek ezt eredetileg kívánták?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.