A www.ecostat.hu oldal eldugott részén található üvegzseb menüpont kissé szűkös, de első látásra is megdöbbentő adatokkal szolgál. A Miniszterelnöki Hivatal alá rendelt, főleg gazdaságkutatással foglalkozó cég 8 millió forinttal többet költött a külső cégeknek adott megbízásokra, mint amennyiből egész évben működnie kellett volna. És ez nem minden: a honlapon ugyanis csak az 5 millió forintos értékhatárt meghaladó megbízások olvashatók. Egy kis ízelítő az Ecostat által fizetett megbízásokból: a Szonda Ipsos 107 milliót kapott, a kormányhoz közel álló személyek nevével fémjelzett Pénzügykutató Zrt. közel 60 millióval lett gazdagabb, de a miniszterelnökhöz közel álló Dessewffy Tibor érdekeltségei, vagyis a Demos kft. és az Ithaka Kht. is kaszálhatott 25 millió forintot.
Ezenkívül a Demos csapatát erősítő Ágoston László és Pulai András cégének, a Publicus Kft.-nek is jutott 20 millió forint.
Az említett cégek egyetlen munkája sem található meg az Ecostat honlapján. Persze előfordulhat, hogy a kormányzati intézet tanulmányaihoz készítettek kutatásokat. Azonban ezeket böngészve sem bukkanunk a magáncégek munkájára; az Ecostat ugyanis még egy hivatkozás erejéig sem tesz említést róluk.
A 2007-es költségvetés szerint az Ecostat tervezett kiadásai 246,4 millió forintot tettek volna ki. Ebben benne foglaltatott a 43 munkatárs fizetése, az utánuk fizetett egyéb munkáltatói járulékok, az intézmény általános működési költségei (irodaszerek, rezsiköltség és egyebek). A költségvetési terv szerint az Ecostat 30 millió forintos saját bevétellel kalkulálhatott, ezért a központi költségvetés további 216,4 milliót utalt át a cég működésére; tehát a saját bevételből és a támogatásból jött össze a fent említett csaknem negyedmilliárdos tétel. Csakhogy ennél az összegnél nyolcmillió forinttal többet, vagyis 254 millió forintot fizetett ki a kormánycég a közismerten balliberális kötődésű vállalkozásoknak. Hogy miből? Ez egyelőre rejtély.
Az eset kapcsán több kérdés is felmerül: A gazdaság- és társadalomelemzéseket végző cég mit csinál, ha a tevékenységének jelentős részét más vállalkozásokkal végezteti el? Ha többet fizet ki külső cégeknek, mint amennyije a költségvetés szerint van, akkor honnan származik a különbözet, miből tartja fenn saját magát, miből fizeti munkatársait, ad absurdum a villanyszámlát?
A tavalyit megelőző két évben ugyan 15 millióval több pénzből működött a kormánycég, de ez az államnak mégis kevesebbe került. Ez úgy történhetett, hogy 2005-ben és 2006-ban az Ecostat 116 millió forintos saját bevétellel számolt, vagyis az államtól „csak” 144 millióra volt szüksége. A már említett holdudvarnak már akkor is adott megbízásokat a cég, de kevésbé arcátlanul: 2005-ben 31 millió vándorolt ki, 2006-ban pedig 34 millió. A korábbi években kalkuláltnak negyedét kitevő saját bevétel mellett a baráti cégeknek juttatott pénz a nyolcszorosára nőtt.
Bodacz Balázs
Több helyen is tüntettek Magyar Péter ellen a felháborodott nyugdíjasok