Kaszab Csabát, Kőbánya volt alpolgármesterét a Fővárosi Bíróság 2007. szeptember 20-án elsőfokú, nem jogerős döntésében vezető beosztású hivatalos személy által folytatólagosan, üzletszerűen elkövetett vesztegetés bűntettében mondta ki bűnösnek. A testület két év börtönbüntetésre és négy év közügyektől eltiltásra ítélte a szocialista politikust azzal, hogy feltételes szabadságra nem bocsátható, és egyben 4,43 millió forint elmaradt vagyoni előny megfizetésére kötelezte.
Az ítélőtábla végzése ellen fellebbezésnek nincs helye – közölte Szigeti Ágnes, az ítélőtábla tanácsának elnöke.
Szigeti elmondta, a cselekmény minősítését illetően az ítélőtábla egyetért az FB indoklásával, hozzátéve: az első fokú ítélet azt azonban tévesen tünteti fel, hogy a vádlott a bűncselekmények elkövetésének idején a kőbányai önkormányzat alpolgármesteri beosztását és tisztségét is felhasználta, akkor ugyanis még nem volt alpolgármester.
A végzés meghozatala előtt az ügyész az elsőfokú ítélet helybenhagyását kérte, Kaszab Csaba ügyvédje pedig vitatta a cselekmény minősítését, az üzletszerűséget és a folytatólagosságot. A védő indítványozta a büntetés enyhítését és a felfüggesztés kedvezményének az alkalmazását.
A szabadságvesztés próbaidőre való felfüggesztését azonban a büntető törvénykönyv vonatkozó pontjai kizárják – mutatott rá Szigeti Ágnes. A vádlott betegsége miatt nem volt jelent az ülésen.
Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás lényege szerint a vádlott 1998 novemberétől 2002 októberéig a kőbányai önkormányzat beruházási és városüzemeltetési bizottságának elnöke volt, 1998 decemberétől 2002 novemberéig pedig a Kőbányai Vagyonkezelő (KV) Rt. igazgatótanácsának is tagja volt.
A beruházási bizottság feladatai közé tartozott a volt állami tulajdonú társasházak felújítási pályázatainak elbírálása. K. F., a B. Kft. ügyvezetője 2000 nyarán megkereste a vádlottat, és arra kérte, hogy szerezzen neki építési megbízást. Kaszab ezután K. F. rendelkezésre bocsátotta azoknak a társasházaknak a címét, amelyek tervezett felújítási költségei a legmagasabbak voltak.
A bíróság szerint megállapodtak abban, hogy ha K. F. megkapja a munkákat, az utánuk járó díjak nettó értékének felét visszautalja a vádlottnak. A vádlott ezután felhívta a KV Rt. tulajdonosi csoportjának vezetőjét, és – hatáskörét túllépve, hivatali helyzetével visszaélve – arra kérte, hogy az rt. nevében bízza meg K. F.-t a társasházak felújításával, mégpedig a legnagyobb összegű munkákkal, és intézze el a munkadíjak kifizetését úgy, mintha e házak is pályázaton nyertek volna.
A vagyonkezelő 32,3 millió forintot fizetett ki a B. Kft.-nek öt kőbányai társasház felújítása után. Az igazságügyi építésügyi szakértői vélemény szerint mindegyik esetben a munkákhoz ténylegesen szükséges összegnél többet fizettek ki. Kaszab Csaba 4,43 millió forinttal gazdagodott jogalap nélkül – állapította meg a bíróság.
(mti)