Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)
A baloldali német napilap „Az NPD-nél elzárni a pénzcsapot” című cikkében a radikális párt visszaszorításával kapcsolatos legújabb ötletet ismerteti. A szélsőjobboldali NPD elleni küzdelemben Uwe Schünemann (CDU) alsó-szászországi belügyminiszter szeretné a radikálisok pénzügyi forrásait elvágni. „Optimisták vagyunk, hogy felmutathatunk egy megoldást” – fogalmazott Schünemann hétfőn Hannoverben. Volker Epping professzor, a hannoveri egyetem alkotmányjogásza októberig elkészít a kérdés kapcsán egy szakértői jelentést. Epping azt kívánja megvizsgálni, vajon az alkotmányellenes pártok, mint az NPD, kizárhatók-e az állami pártfinanszírozásból. Schünemann szerint „elfogadhatatlan”, hogy a szélsőjobboldal pénzügyi bevételeinek 40 százaléka közpénzekből származik. Az előző évben az NPD 1,6 millió eurót kapott állami forrásokból.
Die Welt (welt.de)
A konzervatív német napilap „A kancellári hivatal befolyásolta Milbradt lemondását” című cikkében ismerteti a szász miniszterelnök távozásának hátterét. Georg Milbradt (CDU) miniszterelnök ugyanis május végével lemond minden tisztségéről. „Úgy döntöttem, 16 hónappal a küszöbönálló tartományi választások előtt a szász szabad állam miniszterelnökeként és a tartományi CDU elnökeként a hivatalos ügyek vitelét utódomnak átadom” – nyilatkozta a 63 esztendős politikus. Utódjául a szerb nemzetiségű Stanislaw Tillich (CDU) pénzügyminisztert javasolta. Milbradt sajtótájékoztatóján hangsúlyozta: azért döntött így, mert fontosnak tartotta, hogy a rendezett és harmonikus hatalomátadással elkerülje az esetleges sértődéseket. A lap értesülése szerint a hét végén találkozott Fritz Hähle (CDU) tartományi gyűlési frakcióvezető és Stanislaw Tillich. CDU-ból származó források szerint itt készítették elő Milbradt lemondását. A CDU pártigazgatója szerint az utód hivatalos megválasztására a május 24-i zwickaui pártkongresszuson kerül sor. A lap értesülése szerint a kancellári hivatal közvetlen befolyást gyakorolt Milbradt lemondására, úgy tudják: Angela Merkel több telefonbeszélgetést folytatott az ügyben.
Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív osztrák napilapban Regina Pöll „Az EU emancipálódik az orosz gáztól” című cikkében ismerteti a Nabucco számára áttörést jelentő megállapodást. A lapnak adott interjújában Benita Ferrero-Waldner külügyi biztos azt nyilatkozta: az EU csökkenteni kívánja oroszországi gázfüggőségét. Kijelentette: Kurbanguly Berdymukhamedov türkmén elnök megígérte, hogy évente tízmilliárd köbméter gázt szállítanak az unióba. „Mindeddig csak általános nyilatkozatokat ismertünk ez ügyben, most már igazi perspektívánk van új gázmezők kitermelésére.” Eme kötelezettségvállalás az „egyik legfontosabb lépés a Nabucco vezeték és az ÖMV számára” – nyilatkozta az osztrák biztos. Türkmenisztán valóban kis építőkockája Európa emancipációjának. A külügyi biztos hónapok óta rendszeresen Közép-Ázsiába utazik, hogy támogatókat szerezzen a Nabuccóhoz. Érdeklődése középpontjában a Kaukázus térsége áll, mindenekelőtt Azerbajdzsán. Az ország hatalmas gáztartalékokkal rendelkezik, és már jelezte, együtt kíván dolgozni az EU-val. Ferrero-Waldner a fentiek mellett még Kazahsztán és Üzbegisztán szállításaiban bízik, mivel ezek az országok szeretnék növelni uniós exportjukat.