A Parkinson-kór nem gyógyítható, de különböző terápiákkal, gyógyszerekkel, műtétekkel tünetileg kezelhető. Különösen akkor, ha viszonylag korán felismerik. Ebben nagy a szerepe a családnak, hiszen ha a beteget szerető, figyelmes, gondoskodó hozzátartozók veszik körül, nagyobb az esély rá, hogy előbb jut el háziorvosához vagy neurológushoz – mondta a pécsi neurológiai klinika tanársegéde a Delta Parkinson Egyesület rendezvényének szünetében újságíróknak.
Aschermann Zsuzsa úgy vélte: kiemelten fontos lenne, hogy a társadalom is kellően segítőkész, empatikus, befogadó legyen a Parkinson-betegségben szenvedők iránt. A betegeket támogatni kell abban, hogy lehetőség szerint megpróbáljanak teljes életet élni, és ne érezzék, hogy szégyellniük kellene magukat, vagy hogy kellemetlen társaságba menniük – mondta.
A Parkinson-kór világnapját 1997 óta James Parkinson angol orvos és természettudós születésnapján, április 11-én tartják. Ő volt az, aki 1817-ben elsőként írta le hat emberen a kór klinikai tünetegyüttesét. A Parkinson-kór (paralysis agitans) az agy bizonyos területein ismeretlen okokból bekövetkező idegsejtpusztulás miatt kialakuló betegség. Sajátos tünetei fokozatosan jelennek meg: nyugalmi remegés, halk beszéd, maszkszerű arc, járási nehézség, előrehajlott testtartás, lelassult, csoszogó mozgás, járás közben egyensúlyzavar, valamint depresszió.
E betegségben világszerte hatmillióan, Magyarországon 18-20 ezren szenvednek, többségük férfi. Általában a hatvan évnél idősebbeket támadja meg, de újabban egyre többen betegednek meg negyven éves koruk előtt. Statisztikai számítások alapján a kórkép előfordulása a társadalom elöregedésével várhatóan növekedni fog, a 2040-es évekre a jelenlegi betegszám csaknem négyszeresével számolnak.
(MTI)

Ez az oka annak, amiért Gyurcsányt ilyen hirtelen eltakarították