Der Spiegel
A baloldali német hírmagazin Schauble iraki keresztényeket kíván Németországba hozni című cikkében ismerteti a szövetségi belügyminiszter menedékadási terveit. Wolfgang Schauble (CDU) szövetségi belügyminiszter több iraki menekültet szeretne Németországba hozni – főként keresztényeket. A jövő héten kívánja elképzeléseit részletesen ismertetni, amikor tartományi belügyminiszterekkel találkozik. „Az iraki menekültek helyzete aggodalomra ad okot”, írja Schauble egy vasárnap közölt elemzésében. Ezrek keresnek „menedéket, a gyilkosság, az erőszak és az üldöztetés elől”. S közülük sokak keresztény hitük miatt szenvednek. „Nekünk segítenünk kell nekik és az európai országokban menedéket kell adnunk, amíg szülőföldjükre visszatérhetnek”, áll a belügyminiszter írásában. Schauble bejelentette, a következő héten találkozik tartományi belügyminiszterekkel, valamint az uniós kollégáival. Akkor vitatkozunk arról, hogy mi németek és európaiak miként felelhetünk meg a velük és különösen a köztük lévő keresztényekkel szemben meglévő felelősségünknek, fogalmazott a miniszter.
Frankfurter Allgemeine Zeitung
A konzervatív frankfurti napilapban Günter Bannas Beck, a párt és a kétségbeesés című cikkében foglalkozik a szociáldemokraták válságával. A szerző szerint az SPD elnöke most konfrontációra játszik.
Az SPD pártközpontból az ún. Willy Brandt Házból kiszivárgó hírek a szociáldemokratákon belüli nézeteltérésekre utalnak. Hubertus Heil, pártigazgató néhány nappal korábban a május végére Nürnbergbe időzített pártprogram kapcsán, ún. „jövő kongresszus” kapcsán azt javasolta, hogy az elnök beszéde után Hans-Walter Steinmeier alelnök és alkancellár is szóljon. A megbeszélésre osztályvezetői szinten került sor. Ők elutasították Heil javaslatát, de ennél is kínosabb, hogy a történtek néhány nap múlva kiszivárogtak. Ennél is bosszantóbb, hogy az is kitudódott az ügy miatt összehívták a székház munkatársait és a „lojalitásra és fegyelemre” intették őket. Tovább rontotta a helyzetet, hogy Beck a Bundestag frakció tagjai előtt azt magyarázta, az ilyen híresztelések tévedések, hiszen másnap a képviselők olvashatták a miről beszéltek a munkatársakkal. A megbeszéléstől távol maradó szociáldemokraták azonnal sejthették, hogy a pártvezetésen belüli viták – Beck irányváltása a Baloldali Párttal kapcsolatban, a kancellárjelöltség kérdése, a vasúti privatizáció tisztázatlan ügyei – jelentik a nézeteltérések valódi okát.
A politikai régi szabálya, hogy mindig az elején hibáznak. Amikor Beck 2006 elején pártelnök lett, lemondott arról, hogy az SPD központ kulcspozícióiba saját bizalmi embereit juttassa. Politikai értelemben stabil időszakokban ez akár a megfelelő lépés is lehet, de a bizonytalanság és nézeteltérések korszakában ez hiba. Hiszen küszöbön áll a következő súlyos vita, a vasút privatizációjáról. Beck két malomkő között őrlődik. A problémát a legutóbbi hamburgi pártkongresszus állásfoglalása okozza, ahol ígéretet tettek arra, hogy adott esetben egy rendkívüli pártkongresszuson tennének kísérletet a kormánydöntések és az SPD álláspontjának összeillesztésére.
Most azonban Beck ama helyzet előtt áll, hogy az SPD többség által követelt megoldást, a kancellár, a kereszténydemokraták, de alelnöke, Peer Steinbrück pénzügyminiszter is elutasítja. Azt bizonygatják, hogy az SPD-ben jelenleg senkinek sem érdeke, hogy rendkívüli kongresszust tartsanak. Ennek elsődleges oka, hogy a résztvevők pontosan tudják, ez a kongresszus nem szorítkozna a vasút tőzsdére menetének részleteire. Beck pozíciója és tekintélye, valamint a Steinbrück pozíciója lenne az egyik igazi vitatéma. Amúgy is ez a kérdés uralja majd a nürnbergi „jövőkongresszust“. Ez lehet az egyik oka annak, amiért nem kívánják, hogy Steinmeier közvetlenül Beck után beszéljen.
Bayer Zsolt: Magyar Brian élete