Nincs jobb Európa számára, mint a szociális piacgazdaság

A Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung hosszú interjút készített a fenyegető szociális problémákról Jürgen Rüttgersszel (CDU), Észak-Rajna-Vesztfália miniszterelnökével. A Die Presse ismerteti a Mol ausztriai terjeszkedési terveit.

2008. 04. 21. 9:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (faz.net)

A konzervatív német napilap vasárnapi kiadása „Reagálnunk kell a fenyegető időskori szegénységre” címmel készített interjút Jürgen Rüttgersszel (CDU) Észak-Rajna-Vesztfália hétfőn Magyarországra látogató miniszterelnökével. A miniszterelnök a nyugdíjrendszer megváltoztatását követelte, úgy, ahogyan az ő javaslata alapján korábban a munkanélkülisegély-rendszert is módosították. „Aki hosszú ideig befizetett a nyugdíjbiztosítási pénztárba, annak magasabb nyugdíjat kell kapnia, mint a létminimum” – számol be a lap.

Az időskori szegénység óriási probléma lesz Németországban. 2003 és 2006 között egyedül Észak-Rajna-Vesztfáliában 34 százalékkal, közel százezerre növekedett azok száma, akik csak az időskori létminimum szintjén élnek, s ez a folyamat halad tovább. A jövőben olyan helyzet előtt fogunk állni, hogy az egészet már képtelenek leszünk megfizetni, mint az az ápolási biztosításnál történt. Nem tagadom – mondta Rüttgers –, engem is aggaszt a nyugdíjrendszer hosszú távú biztonsága. Ott valami nincs rendben, ha rendszeresen be kell avatkozni a nyugdíjszámítási kulcsokba. Javaslom, ha a politika olyan javaslatokkal áll elő, amit a nyugdíjkasszából kíván kifizettetni, és nem gondoskodik további járulékbevételről, akkor ezt a kiadást adókból kelljen finanszírozni – szögezte le.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilap A Mol 100 ausztriai benzinkút megvásárlását tervezi című cikkében ismerteti a budapesti székhelyű nagyvállalat terjeszkedési terveit. „Ez év végéig 70 benzinkút, míg 2010-ig legalább 100 töltőállomás megnyitását tervezi a Mol.” Ezzel a nyilatkozattal Hernádi Zsolt a magyar olajipari vállalat vezetője megerősítette a profil magazinnak adott interjújában az ausztriai terjeszkedéséről szállongó híreket. Április 1-jén nyílt az első Mol benzinkút Ausztriában, azóta tartották magukat a magyaroknak a benzinkút piaci terjeszkedéséről szállongó pletykák.

Miközben a magyarok vehemensen nyomulnak, addig az ősi ellenség, az ÖMV éppen most fújt visszavonulót – számol be a Die Presse. Alig egy hónapja jelentette az osztrák konszern, hogy 100 benzinkútját eladja. Szerintük ugyanis a piac megtelt, az ÖMV az eladásokat követően 459 benzinkúttal rendelkezne. Így immár a BP lenne a piacvezető, 485 töltőállomással. Ma Ausztriában közel 2800 benzinkút üzemel, tíz évvel ezelőtt még 3250 szerepelt a nyilvántartásban. Hernádi szerint a Mol benzinkutat vásárolna és építene.

Azt, hogy az ÖMV kísérletet tett a Mol felvásárlására, azt a magyar menedzser személyes támadásként is értékeli. „2000 óta személyesen is ismerem Wolfgang Ruttenstorfert, az ÖMV vezetőjét, s jó üzletfelek és konkurensek voltunk. S ennek ellenére mégis megpróbálta. Természetesen emberileg csalódtam Ruttenstorferben” – fogalmaz Hernádi. Hiszen kezdettől fogva világos volt, hogy a Mol számára szóba sem jöhet egy ilyen felvásárlás. „Ha egyáltalán felvetődött az ötlet, akkor a Molnak kellett volna felvásárolni az ÖMV-t” – nyilatkozta Hernádi. „Hiszen mindig úgy történik, hogy a hatékonyabb társaság felvásárolja a kevésbé hatékonyat.” Az, hogy az ÖMV a következő közgyűlésen nem érvényesítheti teljes terjedelmében részvényesi jogait, és számos napirendi javaslatát visszautasították, az a Mol vezetője szerint megfelel a magyar vállalati jognak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.