A lisszaboni szerződés megszünteti Németországot?

A Süddeutsche Zeitung beszámol arról, hogy Peter Gauweiler (CSU) képviselő alkotmánybírósági beadványban fordult a Németországot felszámoló lisszaboni szerződés ellen. A Frankfurter Allgemeine Zeitung arról ír, hogy koalíciós válsággal fenyeget az SPD köztársaságielnök-jelölése. A Die Welt az újabb Stasi-akták alapján valószínűsíti, hogy Gregor Gysi, a Baloldali Párt frakcióvezetője ügynök volt.

2008. 05. 24. 9:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilap a „CSU óv Schwan jelölésétől” című cikkében a szociáldemokraták döntése miatt Berlinben kirobbant koalíciós vitával foglalkozik. Horst Köhler ismételt elnökjelöltségével egy időben láthatóan megromlott a berlini koalíciós klíma. Peter Ramsauer, a berlini CSU-képviselőcsoport vezetője pénteken felszólította az SPD-t: vonja vissza jelölését Gesine Schwanra. Karl-Theodor zu Guttenberg CSU-s Bundestag-képviselő odáig ment, hogy a koalíciós szakítás veszélyére is figyelmeztetett. Ezzel szemben Wolfgang Jüttner, az alsó-szászországi SPD frakcióvezetője védelmébe vette a főiskola vezetőjének jelöltségét. A zöldek bejelentették, ők először a szeptemberi bajor tartományi választások után döntenek arról, jövő májusban kit fognak elnökként támogatni.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív német napilap „Az új akták megerősítik a Gysivel szembeni Stasi-gyanút” című cikkében a Baloldali Párt frakcióvezetőjével szembeni legújabb vádakat ismerteti. A Stasi-aktákat kezelő Birthler-hivatal pergyőzelmét követően nyilvánosságra hozott Gysi-akták igen kellemetlen kérdéseket vetnek fel az egykori NDK-s ügyvédről. Az egykori disszidens fő vonalaiban megerősítette az aktán szereplő megjegyzéseket, s ez valószínűsíti, hogy Gysi a Stasinak dolgozhatott. Thomas Klingenstein – aki az NDK-ban élő költő volt, 1981-ben az NSZK-ban publikálta verseskötetét, bár akkor már börtönben ült – szerdán tanúként kívánt megjelenni a Gysivel szemben kezdett perben. Mivel a tárgyalás elmaradt, Klingenstein most a sajtó elé tárta a történteket, főként azt a nyolcszemközti találkozót, amire 1979. október 3-án került sor. E napon látogatta meg a két ismert kelet-berlini ellenzékit, Robert és Katja Havemannt. Klingenstein úgy emlékszik, hármukhoz késő este megérkezett Gregor Gysi. Egy egy-két oldalas, átfogó, 1979. október 5-i keltezésű Stasi-feljegyzésben – azaz két nappal a találkozó után – „célzott ügynöki akcióval” az elvtársak már pontosan tudták, miről beszéltek Havemannéknál.

Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)

A baloldali német napilapban Heribert Prantl „Fel az utolsó csatára – ezúttal Karlsruhéban” című cikkében ismerteti az európai reformszerződéssel szembeni alkotmánybírósági beadványt. A Bundestag már egy hónappal ezelőtt elfogadta a lisszaboni reformszerződést, a Bundesrat ezt péntek este tette meg. Német részről szinte már semmi sem állja útját a hatalmas reformmű elfogadásának. Szinte. Peter Gauweiler CSU-s Bundestag-képviselő valójában szinte súlytalan a szerződést kidolgozó uniós bürokraták hadával szemben. Most a kívülállónak számító Gauweiler egy olyan hatóságot hív segítségül, melynek az utolsó pillanatban még esélye van arra, hogy beavatkozzon az európai történésekbe – a karlsruhei alkotmánybíróságot. A beadvány, mely már pénteken a bíróság elé került, az alkotmánybírák utolsó lehetséges eszköze, hogy a bírák saját hatalmuk korlátozása ellen tegyenek valamit. A taláros testület arról kell döntsön, hogy feloldódjon-e Németország egy európai szövetségi államban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.