Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német napilap a „CSU óv Schwan jelölésétől” című cikkében a szociáldemokraták döntése miatt Berlinben kirobbant koalíciós vitával foglalkozik. Horst Köhler ismételt elnökjelöltségével egy időben láthatóan megromlott a berlini koalíciós klíma. Peter Ramsauer, a berlini CSU-képviselőcsoport vezetője pénteken felszólította az SPD-t: vonja vissza jelölését Gesine Schwanra. Karl-Theodor zu Guttenberg CSU-s Bundestag-képviselő odáig ment, hogy a koalíciós szakítás veszélyére is figyelmeztetett. Ezzel szemben Wolfgang Jüttner, az alsó-szászországi SPD frakcióvezetője védelmébe vette a főiskola vezetőjének jelöltségét. A zöldek bejelentették, ők először a szeptemberi bajor tartományi választások után döntenek arról, jövő májusban kit fognak elnökként támogatni.
Die Welt (welt.de)
A konzervatív német napilap „Az új akták megerősítik a Gysivel szembeni Stasi-gyanút” című cikkében a Baloldali Párt frakcióvezetőjével szembeni legújabb vádakat ismerteti. A Stasi-aktákat kezelő Birthler-hivatal pergyőzelmét követően nyilvánosságra hozott Gysi-akták igen kellemetlen kérdéseket vetnek fel az egykori NDK-s ügyvédről. Az egykori disszidens fő vonalaiban megerősítette az aktán szereplő megjegyzéseket, s ez valószínűsíti, hogy Gysi a Stasinak dolgozhatott. Thomas Klingenstein – aki az NDK-ban élő költő volt, 1981-ben az NSZK-ban publikálta verseskötetét, bár akkor már börtönben ült – szerdán tanúként kívánt megjelenni a Gysivel szemben kezdett perben. Mivel a tárgyalás elmaradt, Klingenstein most a sajtó elé tárta a történteket, főként azt a nyolcszemközti találkozót, amire 1979. október 3-án került sor. E napon látogatta meg a két ismert kelet-berlini ellenzékit, Robert és Katja Havemannt. Klingenstein úgy emlékszik, hármukhoz késő este megérkezett Gregor Gysi. Egy egy-két oldalas, átfogó, 1979. október 5-i keltezésű Stasi-feljegyzésben – azaz két nappal a találkozó után – „célzott ügynöki akcióval” az elvtársak már pontosan tudták, miről beszéltek Havemannéknál.
Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)
A baloldali német napilapban Heribert Prantl „Fel az utolsó csatára – ezúttal Karlsruhéban” című cikkében ismerteti az európai reformszerződéssel szembeni alkotmánybírósági beadványt. A Bundestag már egy hónappal ezelőtt elfogadta a lisszaboni reformszerződést, a Bundesrat ezt péntek este tette meg. Német részről szinte már semmi sem állja útját a hatalmas reformmű elfogadásának. Szinte. Peter Gauweiler CSU-s Bundestag-képviselő valójában szinte súlytalan a szerződést kidolgozó uniós bürokraták hadával szemben. Most a kívülállónak számító Gauweiler egy olyan hatóságot hív segítségül, melynek az utolsó pillanatban még esélye van arra, hogy beavatkozzon az európai történésekbe – a karlsruhei alkotmánybíróságot. A beadvány, mely már pénteken a bíróság elé került, az alkotmánybírák utolsó lehetséges eszköze, hogy a bírák saját hatalmuk korlátozása ellen tegyenek valamit. A taláros testület arról kell döntsön, hogy feloldódjon-e Németország egy európai szövetségi államban.
Őket alázta meg Magyar Péter az eddig kiszivárgott hangfelvételekben