Frankfurter Allgemeine Zeitung
A konzervatív német napilapban Andreas Mihm Az öreg autók tulajdonosait megvédik című cikkében ismerteti a berlini kormány adóügyi dilemmáit. Azt várják el a berlini kormánytól, hogy az eredeti tervekkel ellentétben nem vezetik be a jövő év elejétől a gépjárműadó módosítását, amit a hengerűrtartalom helyett a szén-dioxid-kibocsátás alapján számítanának ki.
Ez az eredménye annak a megbeszélésnek, melyet Angela Merkel a múlt héten folytatott a kereszténydemokrata tartományi miniszterelnökökkel, melyről most értesült a lap a kancellári hivatalból származó forrásokból. Roland Koch ügyvezető hesseni miniszterelnök ezt áttételesen megerősítette: „Elképzelésem szerint, ez (a gépjárműadó módosítása) nem 2009. január 1-jével, hanem egy évvel később válik valóra.” A kancellár környezetéből úgy kommentálják a megbeszéléseket: „Igen nehéz olyan megoldást találni, ami minden érdeket kielégít.” Az elképzelés nem halt meg, most kompromisszumos megoldást keresnek.
A kormány egy alig feloldható konfliktussal birkózik: Egyrészt azt szeretnék elérni, hogy az átalakítás következtében a tartományokat illető adó ne csökkenjen. Másrészt az új autók tulajdonosainak terheit is csökkenteni kívánják, miközben a régi autók birtokosainak se kelljen sokkal többet fizetnie. Az új adókiszámítási képlet megalkotása komoly vitát váltott ki a koalíción belül. A kormány erről a hétről június közepére halasztotta, az energia- és klímacsomagot. Ennek a programnak a segítségével kívánják 2020-ig a klímakárosító szén-dioxid-kibocsátást 40 százalékkal csökkenteni.
Die Welt
A konzervatív német napilapban A Szabad Demokrata Párt (FDP) előre hozott választásokat követel a Schwan miatti vita okán című cikkében ismerteti az elmérgesedő berlini belpolitikai küzdelmeket. Az FDP tekintettel a szociáldemokraták (SPD) és a kereszténydemokraták (CDU) között, a köztársasági elnök személyéről zajló mind élesebb vitára, előre hozott választásokat követelt. Úgy látom, a lehető leggyorsabban egy új Bundestagot kell választani, hogy tiszta viszonyok keletkezzenek, nyilatkozta Dirk Niebel, az FDP pártigazgatója. Szerinte ami most, az elnökválasztás alakalmával történik az már a vörös-vörös-zöld koalíció előkészítése.
A javaslat háttere, hogy az SPD vezetése hétfőn Gesine Schwant javasolta pártja elnökjelöltjének. Vezető kereszténydemokrata politikusok a javaslat hallatán megkérdőjelezték a berlini nagykoalíció létét. Niebel szerint az SPD hitelességi problémával küzd, mert saját jelöltjét csak a Baloldali Párt szavazataival képes megválasztani. Ez egyértelműen ellentmond Kurt Beck nyilatkozatának, miszerint országos szinten sohasem működnek együtt a Baloldali Párttal. Amennyiben keresztülviszi szándékát, az SPD-elnöknek senki sem fog többé hinni, hogy a választások után nem ugyanez lesz a helyzet, nyilatkozta Niebel. „Az SPD hatalmas hibát követ el, ha hagyja, hogy Lafontaine úr az orránál fogva vezesse az arénában.”
Az, hogy az SPD saját jelöltet állít a köztársasági elnöki posztra, Hubertus Heil pártigazgató véleménye szerint nem veszélyezteti a nagykoalíció továbbműködését. „Meg fog maradni”, nyilatkozta Heil a közszolgálati ARD televízióban. Heil a jelölés körüli vitát az őszi bajorországi tartományi választásokra vezette vissza, és nyugalomra intette a keresztényszocialistákat (CSU). „Egy kis jóga egészen jót tenne”, vélekedett Heil. Az elnökválasztó testületben nem pártokat, hanem a tagokat kell meggyőzni, fogalmazott a szociáldemokrata politikus. Egy titkos választáson senki esetében sem lehet kizárni, hogy ki kit választ, válaszolta egy kérdésre, melyben azt firtatták, vajon az SPD Schwan megválasztásakor számít-e a Baloldali Párt által delegált személyek támogatására.
Günther Beckstein (CSU) bajor miniszterelnök Schwan jelölésében a bizalom eklatáns megszegését látja, mely a koalíció bázisát széttöri. „Úgy látom, hogy már nem sokat tudunk tenni”, nyilatkozta a CSU politikusa. Nagyon rossz Németországnak, hogy 16 hónap bénultság következik, vélekedett Beckstein.