Die Welt (welt.de)
A konzervatív német napilap Megdöbbentően normális az idegenellenesség című cikkében ismertet egy frissen elkészített elemzést. Sokak számára az idegenellenes nézetek magától értetődőnek számítanak, erre a következtetésre jut az SPD-közeli Friedrich Ebert Alapítvány tanulmánya. A németek gondolkodásukban gyakran megkülönböztetik a „jó” és „rossz” bevándorlót. Ráadásul nem sokra tartják a demokráciát. Az Egy pillantás középre címet viselő reprezentatív tanulmányukban Elmar Brähler és Oliver Decker 5000 személyt kérdeztek meg. A válaszadók fele nyugaton, keleten háromnegyedük elégedetlen a demokráciával. Közel 39 százalékuk úgy érzi, elárasztották a külföldiek Németországot. Ennek a 2005–2006-ban készült tanulmánynak két évvel később elkészítették a folytatását. A szélsőséges nézetek kialakulásáról 60 különböző politikai nézeteket valló személlyel 12 csoportos vitát folytattak.
„A legsúlyosabb a széles körben elterjedt idegenellenesség” – mondta Katharina Rothe, az elemzés társszerzője. A legkomolyabb fenntartásokat az oroszországi németekkel és a törökökkel szemben fogalmazták meg.
Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív osztrák napilapban Peter Bognár A magyarok tesztelik a „segélyt munkáért” kezdeményezést című cikkében foglalkozik a monoki kezdeményezéssel. Egy kis északkelet-magyarországi település alapjaiban rázta meg az egész szociális rendszert. Monok hadat üzent a szociális élősködőknek azzal, hogy a szociális segélyt ellentételezéshez köti. A monoki önkormányzat a családtámogatást iskola- és óvodalátogatáshoz kívánja kötni. Másrészt csak olyanok kapnak munkanélküli segélyt, akik közmunkát végeznek.
Gyurcsány Ferenc kijelentette: el tudja ugyan képzelni, hogy a monoki modell sokak támogatását élvezi, de hosszabb távon a modell szocioökonómiai torzulásokhoz vezethet. Mint mondta: „a kormány célja csak az lehet, hogy mindenkinek biztosítsa a munkát”. Ezzel szemben Orbán Viktor megértéséről biztosította a monoki kezdeményezést. Orbán utalt arra, hogy jobboldali kormánya idején hasonló intézkedései voltak, mint amelyeknek bevezetését ma Monok és a többi önkormányzat követeli.
Magyarországon ma három-három és fél millió ember él az 58 000 forintos létminimum közelében és alatta, 1,2 millióan napi 2-4 euróból, nagy részük roma.
Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív osztrák napilapban Peter Martos Elkeseredett harc a német autógyárakért című cikkében ismerteti az Audi új gyáráért folytatott román intrikákat. A magyarországi média határtalanul ünnepel. A Daimler, mely Mercedesével a luxus szinonimája, pont Kecskemétet választotta telephelyéül, amit a külföldiek legfeljebb a barackpálinkájáról ismernek.
Romániában enyhe csalódottsággal fogadták a döntést. A kulisszák mögött azonban nyoma sincs a megjátszott könnyedségnek. Lapértesülések szerint már a Daimler-döntés előtt bukaresti „szakértők” jártak a Mercedes konkurensénél, az Audinál. A románok nem egy romániai telephelyet kívántak ajánlani, hanem a győri gyárat befeketíteni, mondván, a motorgyár túl drágán termel. A románok a Kolozsvár közelében fekvő Zsukra várták a Mercedest. A település ipari parkjának létrehozásával kapcsolatos telekspekuláció, valamint korrupció miatt tavaly Petre Costét, a város polgármesterét felfüggesztették és letartóztatták. Bukarest szerint ugyanakkor ez az ipari park, ahova a Nokia költözött, ideális lett volna a Daimlernek. A románok meggyőződése szerint a Daimler döntésében komoly szerepet játszott, hogy a Nokia bezárta bochumi üzemét.
Románia nem csak a kulisszák mögött lobbizik. Ovidiu Silaghi, a kis- és közepes vállalkozások minisztere májusban a nyilvánosság előtt kijelentette, az Audi a Daimlerrel párhuzamosan egy új telephelyben érdekelt. A Mercedes most megállt Magyarországon, Rupert Stadler, az Audi főnöke visszafogottan nyilatkozott: Románia azok között az országok között szerepel, melyek alkalmasságát vizsgálják. Ezt követően Gyurcsány Ferenc müncheni látogatása során megkérdezte Günther Beckstein bajor miniszterelnöktől, hogy veszélyben van-e a győri üzem. A „véletlenül” jelen levő Stadler megnyugtatta őt, egy új üzemről van szó.