Die Welt (welt.de)
A konzervatív német napilap Thorsten Jungholt 15 évvel ezelőtt dördültek el a RAF utolsó lövései című cikkében ismerteti az 1993. június 27-én történteket, valamint az azt követő példátlan baloldali médiakampányt. E napon, a mecklenburgi kisváros Bad Kleinen pályaudvarán dördültek el a Vörös Hadsereg Frakció (RAF) utolsó lövései. A tűzpárbajban életét vesztette Michael Newrzella rendőr és Wolfgang Grams terrorista. Ezért az ügy ma nem a német rendőrség sikerének, hanem a terror elleni küzdelem egyik botrányának számít – véli a Die Welt. A terrorelhárításért is felelős Szövetségi Alkotmányvédelmi Hivatal egyik ügynökének sikerült a RAF harmadik generációjának két vezető személyiségét, Birgit Hogefeldet és Wolfgang Gramst csapdába csalnia – írja a lap.
A terrorista pár Klaus Steinmetzt a támogatójuknak és szimpatizánsuknak tartották, aki egy évvel korábban már Gram szüleit egy titkos találkozóra szállította az illegalitásba vonult fiúkhoz. Most azonban Steinmetz értesítette a rendőrséget, és Bad Kleinenben a rendőrök vártak a terroristákra – számol be a német napilap. A beavatkozás azonban nem a tervek szerint sikerült, Hogefeldet ugyan letartóztatták, Gramsnak azonban sikerült megszöknie. Az üldözés során a lövöldözésben életét veszítette a terrorista mellett a GSG 9 kommandó egyik rendőre is. Csak néhány hónap múlva sikerült minden kétséget kizáróan tisztáznia a nyomozást végző schwerini államügyészségnek, hogy Grams öngyilkosságba menekült. Addig azonban a baloldali média, főként a WDR Monitor című magazinja és a Spiegel azt az álláspontot képviselte, hogy a GSG 9 rendőrei „szabályosan kivégezték” a terroristát.
Spiegel (spiegel.de)
A baloldali német hírmagazin Putyin csábítja Ackermannt című cikkében foglalkozik a Deutsche Bank (DB) vezetőjének titkos oroszországi tárgyalásaival, ami Vlagyimir Putyin kifejezett kívánsága volt. A magazin értesülése szerint az orosz miniszterelnök elképzeléseiben a Deutsche Bank központi szerepet játszik a Németország és Oroszország közötti gazdasági kapcsolatok továbbépítésében – írja a német hírmagazin. Megegyeztek a legnagyobb orosz bankház és a Deutsche Bank közötti szoros együttműködésről. Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök bizalmas megbeszélésre fogadta Josef Ackermannt, a Deutsche Bank elnökét. A tárgyalásokat követő sajtótájékoztatón a bankot mint „egy a német és az orosz gazdaság között átívelő pénzügyi hidat” dicsérte. A Deutsche Bank és elnöke számára Oroszország legbefolyásosabb személyével történő találkozás szokatlan megtiszteltetést jelent, mely ugyanakkor nem előzmények nélküli – számol be a Spiegel. Két éve már fejlődő piacként felfedezte a DB Oroszországot, és nekilátott tevékenységének masszív kiépítéséhez.
A közelmúltban kötöttek megállapodást a legnagyobb orosz pénzintézettel, a Szberbankkal. A Deutsche Bank az orosz bank több mint 20 000 filiáléban saját termékeit árusíthatja, valamint üzletei partnereit megismertetheti a befektetési banki tevékenységének kiépítésében. Putyin elsődlegesen abban bízik, hogy a DB pénzügyi menedzserei hozzásegíthetik a német piacra történő betöréshez. A pénzintézetnek célzottan üzleti kapcsolatokat kell közvetítenie és invesztorokat, akik befektetési lehetőségeket kell helyi menedzserekkel és vállalkozókkal megismertetnie.
Brutális pusztítás - lángokban Jákob Zoltán raktára, a füst mindent beborít - fotók