Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali német hírmagazin Ahogyan a gazdagok kiszorítják a szegényeket címmel interjút közölt a Hartmut Häußermann városkutatóval, aki szerint nemsokára csak a gazdagok lakják a belvárosokat.
Berlin kivételével lassan kiürülnek a gazdag külvárosok. Ez a fejlődés figyelhető meg München, Köln vagy Hamburg esetében.
Korábban a fiatal párok vidékre költöztek és családi házakat építettek, ma már nem teszik. Ma, amikor a nőknél radikálisan megemelkedett a diplomások aránya, és mindkét szülő dolgozik, bonyolult lenne a gyerekek mozgatása. Ha nincs személyzet, akkor az ideális megoldás a belvárosi lakás.
A belvárosok régi házaiból a városok szélére költöznek majd az alsóbb osztályok, akiknek nincs pénzük, munkájuk és jelentős részben külföldiek. Ez különösen a gyermekek és a fiatalok számára hátrányos, akik gyakran már senkit sem ismernek, aki dolgozni jár, mert a környezetükben mindenki segélyből él. Ha ugyanezt látják a barátaik körében, akkor ki motiválja őket a tanulásra vagy a munkahelykeresésre? A bérlők viszont homogén lakóövezeteket akarnak. Az ingatlankereskedők ezért gyakran azzal reklámozzák portékájukat, hogy bizonyos csoportok nem laknak ott.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német napilapban Obama a győzelmi oszlopnál fog beszélni című cikkében ismerteti a demokrata elnökjelölt berlini beszédével kapcsolatos várható menetrendet. Angela Merkel (CDU) csütörtökön a kancellári hivatalban fogja fogadni a berlini látogatáson tartózkodó Barack Obamát. Sajtóértesülések szerint az illinoisi szenátor ezután a győzelmi oszlopnál fogja megtartani tervezett beszédét. A berlini szenátusból kiszivárgott hírek szerint Obama a Pariser Platz felé fordulva fog beszélni, így a háttérben látható lesz a szimbolikus Brandenburgi kapu.
A Brandenburgi kapuhoz tervezett beszéddel szemben Merkel hangsúlyozta fenntartásait. A színhelyről folytatott vita megosztotta a nagykoalíciót. Ellentétben Merkellel Frank-Walter Steinmeier (SPD) külügyminiszternek tetszik a helyszín. Obama közben hangsúlyozva kompromisszumkészségét, kijelentette: számára fontosabb a beszéd tartalma, mint annak színhelye.
Deutschlandradio (dradio.de)
A német közszolgálati rádióban Jan-Uwe Stahr A gulyáskommunizmustól az ingyenkonyháig című dokumentumriportjában foglalkozik a növekvő magyarországi szegénységgel. A „szocialista tábor legvidámabb barakkjaként” az egész keleti blokkban irigyelték Magyarországot. A gulyáskommunizmus relatív szabadságot és szerény jólétet biztosított a magyaroknak. Ezért magától értetődőnek tűnt, hogy a politikai fordulat és a piacgazdaságba történő átmenet problémamentes lesz.
A várakozások ellenére Magyarország egészen más képet mutat. Depresszió és a politikával szembeni növekvő düh az utcára hajtja az embereket. Hiszen az ipartelepítések csillogó homlokzata, a 24 órán keresztül nyitva lévő fogyasztói templomok és az új autók áradata mögött nő a szegénység. A 10 millió magyarból egyre többen érzik úgy, hogy leszakadtak a gazdasági növekedéstől, s gyakran a legszükségesebbet – mint az elegendő ételt és a fűtött lakást – sem képesek megfizetni. Sokan bizonytalan jövő elé néznek. Pedig az eladósodott ország, amely az euró bevezetésére készül, további fájdalmas megszorításokra és a szociális rendszer megnyirbálására számíthat.
Gyurcsány Ferenc kénytelen volt bevallani, hogy az ország helyzetéről évekig hazudtak a választóknak. Most a magyarok dühösek a gátlástalan átverés miatt, de azért is, mert számos politikus egyre gazdagabb, míg az átlag polgár egyre szegényebb lett.
A riporter a VIII. kerületbe, egy önkormányzati irodába kalauzolja a hallgatót. A VIII. kerületben lakók harmada segélyből él. A riporter szerint sokan még nem élnek ezekkel a támogatásokkal, mert szégyellik magukat. Még van pénz, hogy azokon segítsünk, akik felkeresnek bennünket – fogalmaz az egyik önkormányzati alkalmazott. Kóta Edit szerint mindig csak azt mondják, hogy munkahelyeket kell teremteni ezeknek az embereknek, hogy maguk is megkereshessék a jövedelmüket, de ezt nem lehet önkormányzati szinten megoldani. A kerületnek egyre kevesebb a pénze, és még takarékoskodnia is kell.