A rossz hírek lelki károkat okoznak

A Süddeutsche Zeitung beszámol arról a bukaresti törvényről, amely előírja, hogy a nép egészsége miatt több jó hírt kell sugározni. A Die Presse szerint a Gazprom egyelőre nem tudta megvenni Prodit.

2008. 07. 03. 9:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)

A baloldali német napilapban Kathrin Lauer Romániáról csak jót című cikkében ismerteti a román kormány abszurd törvényét. A bukaresti szenátus úgy döntött, hogy a televízió és rádió kevesebb rossz hírt közöljön, mert ez állítólag káros a léleknek. Ami meglepő: a döntés egyhangú volt. A bukaresti szenátus a nép pszichikai egészsége miatti aggodalmában elfogadott egy törvényt, mely ha életbe lép, a diktatúra időszakába veti vissza az EU tagállamát: a televízió és rádió híreinek fele kedvező témákról kell, hogy szóljon – írja a napilap.

A túl sok rossz hír károsítja a lelket, nyilatkozta a törvényt kezdeményező Ioan Ghise, és ezt bizonyítandó egy észak-koreai tanulmányt idézett. Ami talán a legmeglepőbb: Ghise, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja és Calin Popescu-Tariceanu miniszterelnök párttársa ellenezte a törvényt. Ghise a sajtószabadságot korlátozó törvény elfogadása érdekében még az ultranacionalista Gheorghe Funarral is hajlandó volt szövetkezni, számol be a lap. Funar, aki kolozsvári polgármesterként (1992-2004) megkeserítette a magyar kisebbség életét, az egyik társszerzője a törvénynek.

„Vakációs hangulat uralkodott – nyilatkozta a lapnak Eckstein-Kovács Péter, az emberi jogok egyik élharcosa –, az ülés előtt az ember megkérdezte, hogy egyáltalán határozatképesek leszünk-e, mert nem minden szenátor volt jelen. Ezért elmentem, és nem is szavaztam.” A törvényt vélhetően amúgy sem fogják alkalmazni, mert ellentmond a román alkotmányban rögzített sajtószabadságnak – és az EU alapelveinek. Ugyan a képviselőház is elutasította a törvényt, de ebben az esetben a szenátus határozata a döntő.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilapban Peter Martos A Balkánon találkozik minden (gáz)út című cikkében foglalkozik a Déli Áramlat és a Nabucco vezeték túlélési küzdelméről. A cikk írója szerint majdnem kollégák lettek Gerhard Schröder és Romano Prodi. Amíg a volt kancellár elfogadta a Gazprom állásajánlatát, addig a Déli Áramlat élére kinézett Prodi visszautasította azt – írja a Die Presse. Miközben a Nabuccón még jogászok dolgoznak, addig az oroszok Bulgáriával, Görögországgal, Szerbiával és Magyarországgal már megegyeztek.

Az Olaszország felé vezető ágról a Szlovéniával folytatott tárgyalások szintén előrehaladottak. Ebben a Gazprom legfontosabb partnere az olasz ENI, ezért próbálkoztak az oroszok Prodi meggyőzésével. Az RBK Daily angol nyelvű orosz gazdasági napilap szerint a közeljövőben megállapodhat a Gazprom és az ÖMV a Déli Áramlatról. Ebben az esetben a Déli Áramlat Európában ugyanazon országokat érinti, kivéve Romániát, aki egyedül hűséges az EU-tervhez.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.