A világ proletárjai Nicaraguában egyesülnek

A Die Welt beszámol Margot Honecker nicaraguai kitüntetéséről. Neve Németországban egyet jelentett a diktatúrával, a továbbképző iskolák katonai kiképzőtáboraival, az úttörődalok lelkes eléneklésével. A Der Spiegel újabb részleteket közöl az afgán börtönben tartott német állampolgár és a volt német belügyminiszter esetéről.

2008. 07. 22. 7:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali német hírmagazin Új vádak Otto Schily egykori belügyminiszter ellen című cikkében ismerteti az úgynevezett Masri-ügy újabb fejleményeit. Az emberrablás áldozatává vált Khaled el-Masri ügye újabb fordulatot vett: egy az Egyesült Államokban most publikált könyvben súlyos vádakkal illették Otto Schily (SPD) egykori német belügyminisztert – írja a Der Spiegel. A lap információi szerint újabb részletek olvashatók az akkori amerikai nagykövet és a belügyminiszter találkozójáról. Eszerint azt javasolta Schily, hogy vásárolják meg Masri hallgatását. A kérdés már régi, a válasz viszont új. Mit tudott Otto Schily Khaled el-Masri elrablásáról? A „The Dark Side” („A sötét oldal”) című könyvében Jane Mayer, a New Yorker magazin munkatársa új részleteket közölt a korábbi német belügyminiszter és Dan Coats akkori amerikai nagykövet 2004. május végi találkozójáról. A megbeszélés tárgya egy német állampolgár CIA általi elrablása volt, akit hosszú ideig egy afgán titkos börtönben tartottak fogva – írja a lap. Amikor a diplomata bevallotta a belügyminiszternek az emberrablás kellemetlen részleteit, Schily erre állítólag így válaszolt: „Miért mesél nekem ilyeneket?”, egy olyan munkatárs jelenlétében, aki ráadásul jegyzeteket készített. Masrira utalva a német belügyminiszter megjegyezte: „Miért nem adtak neki egyszerűen pénzt, és utána miért nem hallgattak az egészről?” Schily, aki eddig visszautasította, hogy részletesen beszámoljon a megbeszélésről, a lap kérdésére megválaszolatlanul hagyta Mayer könyvének a hallgatás megvásárlására vonatkozó passzusait. Az érzékeny szövegrészletek elsődlegesen a Szövetségi Hírszerzés (BND) szerepét vizsgáló Bundestag-bizottságot értesítheti. Hans-Christian Ströbele, a zöldek képviselője, a bizottság tagja már bejelentette, utánajár a vádaknak. „Ha ez igaz”, fogalmaz Ströbele, „az megerősítené a feltételezésünket, hogy a szövetségi kormány valójában nem igazán akart tudni a történtekről”.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív német napilapban Dietrich Alexander „Nicaragua kitüntette Margot Honeckert” című cikkében foglalkozik az egykori NDK-s pártvezető feleségének managuai elismerésével. A ’90-es évek óta él Margot Honecker, az egykori NDK first ladyje Chilében. A hallei születésű kommunista expolitikus lányával és két unokahúgával, a külvilágtól meglehetősen elzárkózva él, „hallgat”, és csak rendkívüli alkalmakra hagyja el otthonát. Ilyen alkalomnak számított a Daniel Ortega nicaraguai elnök által adományozott kitüntetés. Nem Honecker volt az egyetlen illusztris vendég, akit Ortega meghívott a rendezvényre – számol be a Die Welt. A Németország keleti részén gyűlölt Margot Honecker neve egyet jelentett a diktatúrával, a továbbképző iskolák katonai kiképzőtáboraival, az úttörődalok lelkes eléneklésével. Az 1994-ben a Santiago de Chilében májrákban elhunyt egykori NDK-pártfőtitkár, Erich Honecker második felesége oktatási miniszter volt – anélkül, hogy egyetemi diplomája lett volna – 1963 és 1989 között. Dél-Amerikában a most 81 esztendős, tanult szakmáját tekintve eladónőnek sokkal jobb a hírneve. Nicaraguában Daniel Ortega, az egykori (a szovjet blokk által támogatott – a szerk.) „forradalmár” és jelenlegi elnök nem felejtette el, hogy Honecker elvtárs Anastasio Somoza diktátor bukását követően az első szandinista Ortega-kormányt olyan áldozatkészen támogatta. Kelet-Berlin már 1980-ban támogatta Nicaraguát, az analfabetizmus elleni küzdelmében – írja a lap. Később, a német munkás-paraszt kormány katonai felszerelést küldött az amerikaiak által támogatott kontrák elleni harcában. Honecker személyesen is segített: így Ortega rendelkezésére bocsátotta az NDK kormányzati különgépét, amikor Kelet-Európába utazott. Ezért Ortega gyakran ellátogatott Kelet-Berlinbe. Az egykori NDK-közbeszédben hajszíne alapján „lila sárkánynak” és „kék eminenciásnak” nevezett politikusasszony latin-amerikai elvtársaival ünnepelte Nicaraguában az Európában megbukott szocialista eszmét. S az elhunyt Erich Honecker nevében Ortega kezéből átvette a kulturális függetlenségért adott, Ruben Diarióról (nicaraguai író és diplomata 1867–1916) elnevezett díjat. Ez volt Honeckerné első nyilvános fellépése 1993 után – írja a lap. Samuel Santos külügyminiszter nem szégyellte Honeckernét „élő legendának” nevezni – őt, akit sohasem vontak felelősségre amiatt, hogy a disszidens szülők gyermekeit kényszer-örökbefogadásba adatta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.