Orbán Viktor: 2025-ben olyan dolgok történnek Magyarországon, amelyek korábban még nem

Az uniós szankciók elhibázottak voltak, mivel az energaiárak emelkedéséhez vezettek, ami pedig inflációt okozott. Véget kell vetni a háborúnak, hogy ne szenvedjenek többen, és visszatérhessen az erő a gazdaságba. Mivel nőttek az árak, a kormány többéves célt tűzött ki az egymillió forintos átlagjövedelem elérésével. Ezenfelül az is cél, hogy az otthonteremtés és a lakhatás költségei megfizethetők legyenek.

2024. 11. 15. 7:10
ORBÁN Viktor

Miniszterelnöki interjú a Kossuth rádióban
Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Az kell hozzá, hogy vége legyen a háborúnak. A magyar gazdaság bajai a háborúból származnak – fogalmazott Orbán Viktor a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorának adott interjúban a gazdasági helyzetről. A miniszterelnök elmondta, az uniós szankciók elhibázottak voltak, mivel az energiaárak emelkedéséhez vezettek, ami pedig inflációt okozott. 

 

A háború ára

Átalakult a hangulat. Ebben élünk harmadik éve, és ha ennek nem tudunk véget vetni, nem tér vissza az életerő a gazdaságba. Anélkül pedig hiába néznek ki jól a számok. Ha megelégednek azzal, ami van, abból nem lesz gazdasági növekedés

– tette hozzá.

Mint jelezte, a háború szenvedést jelent, ami a legfontosabb érv ellene, de az is fontos szempont, hogy a magyar gazdaságra mért csapás is. 

Amit el lehetett érni, azt elértük, de kellett egy főszereplő, aki elég erős ahhoz, hogy meg tudja teremteni a békét, ezért volt fontos az amerikai elnökválasztás

 – mondta a kormányfő. Kiemelte, hogy Donald Trump visszatért, ezért hazánknak egy nagyon jól kidogozott békeköltségvetése van, amit tárgyalni fog a parlament. Jelezte, hogy 2025-ben olyan dolgok történnek Magyarországon, amelyek korábban még nem, így indokolt a fantasztikus kifejezés használata.

 

Dupla családi adókedvezmény és bértárgyalások 

Ez a költségvetés egy új gazdaságpolitika költségvetése, lezárjuk a nyögvenyelős korszakot, perspektívák nyílnak, mert megduplázzuk a családi adókedvezményt, bértárgyalás folyik a szakszervezetekkel és a munkaadókkal

– mondta a miniszterelnök. Úgy folytatta: – Mivel nőttek az árak, a kormány többéves célt tűzött ki az egymillió forintos átlagjövedelem elérésével. Orbán Viktor szerint ezenfelül az is cél, hogy az otthonteremtés és a lakhatás költségei megfizethetők legyenek. A 35 évnél fiatalabbak számára havonta 150 ezer forintig, ami egy évben 1.8 millió forint, kedvezményesen adható lakhatási támogatás, amit lakbérre vagy törlesztőrészletre is felhasználható. A kormány nem az állami bérlakásépítés irányába megy, mert akkor visszajön a régi IKV-kultúra, és amelyik cég lakhatási támogatást tud adni, az versenyelőnybe fog kerülni a fiatal munkaerő megszerzésében – tette hozzá. 

A miniszterelnök hangsúlyozta: a Demján Sándor-program a kisvállalkozókat erősíti, hogy egy nagyságrenddel előrelépjenek, a munkáshitel pedig a kormány sok tagjához is érzelmileg is közel áll, mert így a dolgozó fiatalok is kapnak életkezdési esélyt. 

 

Békevitorlás a nyílt tengeren

A kormányfő Donald Trump megválasztásáról kijelentette: 

Szélcsendben vagyunk, a küzdelem a béke- és a háborúpártiak között a kampányban napirenden volt, a békepártiak győztek, most várjuk a békét.

 Trump január 20-án lép hivatalba, a még regnáló kormánynak pedig már nem szabadna fokozni a háborús feszültséget, hanem a megválasztott elnöknek lehetőséget kell biztosítania a programja megvalósítására. 

Most a szélerő megállt, a békevitorlás a nyílt tengeren vesztegel, nekünk pedig azon kell dolgozni, hogy Brüsszelben érjünk el változást, mert egy békepárti fordulatot kell sürgetnünk. Értelmes párbeszédet kell kikényszeríteni, mert Európában nincs annyi pénz, amiből a háborút Amerika nélkül finanszírozni lehet, a kormány ezért nyújtott be békepárti költségvetést

– hangsúlyozta Orbán Viktor. 

 

Önvizsgálatot kell tartaniuk az európai vezetőknek

A miniszterelnök a versenyképességi paktumról szólva elmondta, hogy 15 éve az Egyesült Államok és Európa fej fej mellett volt, azonban mostanra az USA lehagyta Európát. 

Születtek döntések, amelyek rossz döntések voltak, ezért önvizsgálatot kell tartania az európai vezetőknek

– ismertette. Mint jelezte, Magyarország olcsón megúszta, azonban Németországban és Franciaországban szörnyülködő véleményeket lehet hallani. – Emmanuel Macron elmondta, hogy ha az EU nem vált stratégiát, akkor Európa meghal. Ez egy francia elnök szájából ijesztően hangzik – tette hozzá.

Orbán Viktor szerint az energiaárakat csökkenteni kell, ami azt jelenti, hogy felül kell vizsgálni a szankciókat, továbbá egy antibürokratikus forradalmat kell hirdetni. – A következő fél évben ezt a két célt el kell érnünk – szögezte le. Kiemelte, hogy lázadni kell azon szabályok ellen, amik rosszak a magyar családoknak. 

A költségvetésünk egy nyílt lázadás, ami szöges ellentétben áll azzal, amit Brüsszel gondol

 – hívta fel a figyelmet. 

A miniszterelnök szerint az uniós tagállamok vezetői Mario Draghi miatt egységesek, amihez Magyarország is hozzájárult. Az Európai Központi Bank korábbi elnöke készített egy tanulmányt arról, hogyan áll az európai gazdaság, ami letaglózó volt. A hazai liberális sajtó keleti diktátornak írja le azt, aki a hanyatló nyugati gazdaságról beszél, és a többi ország nem néz szembe a valóságos problémákkal, de Draghi elemzése létrehozta azt a légkört, amikor a nyugati országok megértették, hogyan áll a helyzet. Így jött létre a budapesti nyilatkozat a versenyképességről, amit nagyon könnyen fogadtak el.

 

Nemzeti konzultáció

A nemzeti konzultációról Orbán Viktor elmondta: annak az egyik értelme, hogy a brüsszeli csatákhoz kell a muníció, a demokráciában a legerősebb érv a nép akarata. A másik cél az, hogy akik elgondolkodnak hazánk jövőjéről, azoknak itt van néhány kérdés. A konzultációban felvetett témák érdeklik az embereket, nagyjából másfél millióan hajlandók véleményt nyilvánítani, és ők másokat is meg tudnak szólítani a mindannyiunk közös jövőjét érintő ügyekről, ezért a konzultáció alkalmas a közösség építésére is. Az ország így talán egységesebb lesz – mutatott rá a kormányfő.

 

Borítókép: Orbán Viktor miniszterelnök interjút ad a Kossuth rádiónak (Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.