Eltűnnek a kolduló gyermekek Bécsből?

A Die Presse beszámol a gyermek koldusok elleni bécsi intézkedések első eredményeiről. A Die Welt arról tudósít, hogy a belügyminisztérium nyilvánosságra hozta az állampolgársági tesztkérdéseket. A Frankfurter Allgemeine Zeitung ismerteti az atomerőművek jövőjéről zajló németországi vitákat.

2008. 07. 09. 6:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív német napilap Schäuble bemutatta az új állampolgársági tesztet című cikkében ismerteti a szeptember elsejétől érvényes új honosítási irányelveket.

Azon külföldieknek, akik német állampolgárok szeretnének lenni, szeptember 1-jétől egységes honosítási tesztet kell kitölteniük. A szövetségi belügyminisztérium ma ismertette mind a 310 kérdést. Vigasztaló, hogy a vizsga megismételhető.

A vizsga egy négyválaszos teszt kitöltéséből állna. A sikeres vizsgához a 33 kérdésből 17-et kellene helyesen eltalálni. A 310 kérdés mindegyikéhez rövid magyarázatot kíván mellékelni a belügyminisztérium, hogy lehetővé tegye az egyéni felkészülést.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív frankfurti napilapban Günter Bannas és Patrick Welter Az atomenergia jövője című cikkében ismerteti a G8-as csúcstalálkozó német belpolitikai szempontból legfontosabb kérdését, az atomerőművek jövőjét.

A nagykoalíción belüli nézeteltérések az atomenergia jövőjéről folytatódnak. Az SPD vezetése felszólította a kereszténydemokratákat, hogy tisztázzák viszonyukat az atomenergia polgári felhasználásának kérdéséről. Sigmar Gabriel (SPD) környezetvédelmi miniszter – az atomerőművek is az ő illetékességi körébe tartoznak – érdekesnek nevezte a korábbi SPD-miniszter, Eppler elképzeléseit. Eszerint hajlandóak lennének meghosszabbítani a már meglévő atomerőművek működési idejét, ha az alaptörvénybe foglalnák a további erőművek építésének tilalmát.

Gabriel utalt arra, hogy ilyen javaslattal korábban már élt Schröder kancellár is. Akkor ezt az uniópártok „durván” visszautasították. Az SPD vezetése megnyugtatta a közvéleményt, maradnak az atomkilépésről kialakított álláspontnál. Eppler sem kérdőjelezte meg ezt, hanem nyilatkozatának az volt a célja, hogy a CDU/CSU-t álláspontjának tisztázására késztesse.

A G8-as csúcstalálkozón is ellentmondó nyilatkozatok hangzottak el az atomenergia hasznosításával és a klímaváltozás elleni küzdelemmel kapcsolatban. George W. Bush kijelentette, aki valóban aggódik a klímaváltozás miatt, „annak világos jelzést kell adnia és támogatnia az atomerőművek kiépítését”. Németország, mely még kitart az atomenergia feladása mellett, ebben a kérdésben elszigetelődött a G8-csoporton belül. Angela Merkel visszautasította az Amerikai Egyesült Államok követeléseit: „Őszintén szólva nem hiszem, hogy a klímavédelem kérdésében egyedül az atomenergia döntene”.

A japán G8-as elnökség szerint az államok abban állapodtak meg, hogy a zárónyilatkozatban támogatni fogják az energiaellátás diverzifikálását. Míg a nyolc államból hét ezalatt az atomenergia további kiépítését érti, addig Németország inkább a megújuló energiaforrások növekvő felhasználását.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilapban Gerhard Bitzan Koldulás a gyermekkel: a tilalom elrettentően hat című cikkében foglalkozik a szocialista vezetésű Bécs zéró tolerancia politikájával a szervezett, főként roma koldusbandák ügyében.

A bécsi tiltó rendelkezések úgy tűnik, hatnak: a szabályozás június 1-jei életbe épésétől eddig csak egy gyermekkoldulási szabálysértést regisztráltak – nyilatkozta Sandra Frauenberger, az illetékes városi tanácsnok. Ennek a csökkenésnek az elsődleges oka: azokban az országokban, ahonnan a koldusok származnak, az intenzív médiakampány következtében értesültek a tilalomról. „A szervezett bandák azóta kerülik Bécset” – nyilatkozta Frauenberger szóvivője.

A gyermekkoldulást tiltó jogszabály-módosítást márciusban fogadta el a bécsi városi közgyűlés. A szabálysértőket a rendelet 700 eurónyi pénzbüntetéssel, illetve egy hétig terjedő börtönnel sújthatja. Ezzel párhuzamosan elfogadtak egy szociális csomagot, mert a legfontosabb probléma, hogy a legtöbb esetben az érintett gyerekek nem közösen a szüleikkel, hanem idegen felnőttekkel koldulnak, akiknek pénzért „kikölcsönözték” őket.

Bécs szociális intézkedései ezért szoros kapcsolatot tartanak a koldusok származási országaival – Szlovákiával, Magyarországgal, Bulgáriával, Romániával. A megtalált kiskorúakat egy válságközpontba szállítják, ahonnan a valódi szülők természetesen bármikor elvihetik őket. Az „idegen” koldusgyerekeket a követségekkel közösen gondozzák, majd visszaküldik őket oda, ahonan jöttek.

Az adott országbeli válságközpontok a bécsi mintakép alapján épülnek fel. Romániában eddig 14 ilyen központ készült el, Bulgáriában három. Ezekbe a központokba szállítják a kitoloncolt gyermekeket. A szlovákiai és magyarországi koldusgyermekeket közvetlenül az érintett ország szociális munkásainak adják át.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.