Die Welt (welt.de)
A konzervatív német napilap Mégis a Reichstag előtt fognak esküdni című cikkében foglalkozik a Bundeswehr-regruták ünnepélyes avatását kísérő abszurd színjátékkal. Úgy tűnik, immár semmi akadálya sincs annak, hogy a következő szombatra tervezett 500 újonc a Reichstag előtt letehesse a katonai esküt: az illetékes kerületi hivatal megígérte, engedélyezni fogja a területhasználatot. A honvédelmi minisztérium kérvényét először elutasították. A védelmi tárca tájékoztatása szerint az illetékes kerületi önkormányzat immár megígérte a területhasználati engedély kiadását. A több ezer vendég előtti ceremóniát a Hitler elleni, 1944. július 20-i merénylet évfordulóján rendezik. Az eskü helyszínét megkérdőjelezte a kerület parkokat kezelő hivatala, mert attól tartott, hogy a zöldfelület igénybevétele közben tönkretehetik a gyepet. A ceremóniát eddig a Bendlerblock épületében (a második világháborúban a szárazföldi erők főparancsnokságának székhelye – a szerk.) rendezték, ahol az 1944. júliusi merénylet után több összeesküvőt kivégeztek. Az ott folyó építkezések miatt az idei esküre a Reichstag környékét jelölték ki.
Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)
A baloldali müncheni napilap Súlyos építési hiányosságok a kancellári hivatalban című cikkében ismerteti az alig hétéves épület növekvő hiányossági listáját. Angela Merkel munkahelye nem elég jó szigetelt, ezért szakemberek annak lehetőségét sem zárják ki, hogy a felújításig a kancellárnak ki kell költöznie. Hét évvel a berlini kancellári hivatal felavatása után súlyos hiányosságok tapasztalhatóak. Mint a kormányzati negyedet kezelő Bundesbaugesellschaft közölte, a teljes vízszintes üvegezést, valamint az igazgatási épület télikertjének kötőelemeit ki kell cserélni.
Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív osztrák napilapban Thomas Vieregge Frank-Walter Steinmeier A tulajdonságok nélküli ember című cikkében megrajzolja az SPD kancellárjelöltjének profilját. Néhány héttel ezelőtt a politikai hisztéria és a személye körül kialakult vita még idegesítette. Most már az 52 esztendős politikus olyan nyugodtnak mutatkozik, mint aki elfogadta annak terhét, hogy kancellárjelölt legyen és a toronymagasan vezető Angela Merkel ellen induljon a 2009. szeptemberi Bundestag-választásokon. Egy személyes kis történetben az egyik bulvárlapban már bevallotta, hogy szenvedélyes szakács és szereti az olasz konyhát. Az országban megtett túráin a külügyminiszter egy ideje már a kancellárjelölt szerepét gyakorolja. Hol Schröderhez hasonlóan feltűrt ingujjal, vöröslő fejjel és nagy hangon üvöltő kampányharcosként lép fel, mint tette azt Hamburgban, hol megkísérli – miként az SPD hannoveri tartományi kongresszusán vagy a Bundestag SPD frakciója előtt – a mély válság miatt lesújtó közvéleménykutatási adatok miatt elkeseredett elvtársait felrázni. A belső SPD intrikákból Steinmeier eddig hangsúlyozottan kimaradt. Legalábbis a diplomáciai kar vezetője mindeddig egyetlen egy vitatémában sem nyilvánult meg. Őt azonban Schröder bizalmasának, a hírhedt Agenda 2010 kitalálójának számít, akit az úgynevezett reformszárnyhoz sorolnak, ami az igen erős balszárny szemében eleve gyanússá teszi. Biztosra vehető, hogy a volt kancellár, a megacélozott kampányharcos beszáll a küzdelembe egykori hűséges fegyverhordozója oldalán. A nyári szünetben már a leendő kampányprogramon dolgoznak munkatársai, miként ellensúlyozhatná Merkel hivatali előnyét.
Bayer Zsolt: Magyar Brian élete