Die Welt
A konzervatív német napilapban Matthias Kamann Miért kívánnak meghalni a magányos idősek? című cikkében ismerteti az úgynevezett Kusch-botrány kiváltotta vitát. Bettina S. halála, akinek az öngyilkosságában Roger Kusch, a volt hamburgi igazságügyi szenátor segített, újra felpiszkálta az orvosi eutanáziáról zajló vitákat. Feltételezve, hogy az öngyilkossághoz történő segítsége következtében Roger Kuschnak összejön, hogy a Bundestag elfogad egy olyan törvényt, mely engedélyezi az aktív eutanáziát, mint Hollandiában vagy az orvosi öngyilkossági segítséget, mint Oregon államban, akkor német orvosok a törvény engedélyével idős embereknek, mint Bettina S.-nek halálos injekciókat adnának, vagy recepteket állítanának ki?
Hollandia és Oregon megmutatta, hogy az orvosi eutanáziából nem az elmagányosodott idősek „profitálnak”, akiknek az ápolási otthonba utalástól kell tartaniuk. A Journal of Medical Ethics 2007-es tanulmánya szerint számarányukat messze meghaladó módon választották az öngyilkosság eme formáját az 50-60 éves, tanult férfiak, akik a rák végső stádiumában szenvedtek. A mai német szabályozás szerint az öngyilkosságba menekült Bettina S. nem volt elég beteg, és túl jók voltak az életkilátásai ahhoz, hogy felvegyék valamelyik ápolóhelyre.
Különösen veszélyeztetettek az egyedül élők. A Klostermann által megvizsgált 130 öngyilkossági esetnek kétharmadában egyedül álló nők voltak az „elkövetők”. Ez a csoport van leginkább fenyegetve az ápolási otthonba költözéstől.
Die Presse
A konzervatív osztrák napilap Olaszország: a rendőrség ujjlenyomatokat vesz a cigánytáborokban című cikkében foglalkozik a római belügyminiszter vitatott rendeletével. Barakkokban élnek Róma, Nápoly és Milánó peremén, mocsokban és szomorú szegénységben az olaszországi cigány gyerekek. Most rendőrök jelennek meg a táborokban, hogy őket és szüleiket dokumentálják: vallás, etnikai hovatartozás, ujjlenyomat. „Ez egy intézkedés a bűnözés felszámolására”, nyilatkozta Roberto Maroni belügyminiszter. Az Északi Liga második embere tehát komolyan gondolja: egy népcsoport etnikai hovatartozása alapján ujjlenyomatot vesznek tőle, és jegyzőkönyvbe veszik. „Ilyen még sohasem volt az EU-ban”, nyilatkozta a bizottság egyik szóvivője, egyetlen országnak sincs joga így cselekedni, de „itt csak bejelentésről van szó.”
Láthatóan abban bíztak Brüsszelben, hogy pusztán színpadi mennydörgésről lenne szó, mint korábban a liga számos megnyilatkozásában. Most a párt hatalmon van, és megvalósítja azt, amit Silvio Berlusconi „a biztonság növelése érdekében szükséges lépésnek” nevezett. Néhány héten belül a három érintett város rendőrfőnökeinek határozatából törvény lesz. De a törvény ellenfelei is szorosra zárják soraikat. Walter Veltroni, az ellenzék vezetője az intézkedést „erkölcsileg elfogadhatatlannak” nevezte.
Jordán Tamás elmondta, mit gondol arról, hogy Magyar Péter őt is megsértette