Die Welt
A nagy néppártoknak hiányzik az utánpótlás. Ha Ronald Pofalla, a CDU pártigazgatója hétfőn bejelenti, hogy a kereszténydemokratáknak több tagja van, mint az SPD-nek, az csak első látszatra tekinthető eredménynek. Ez elfedi azt a tényt, hogy a nagy pártoknak ma feleannyi tagja van, mint 30 évvel ezelőtt. Akkoriban, a ’70-es években az SPD-nek egymillió tagja volt, a CDU-nak és CSU-nak összesen szintén ennyi. Azóta a néppártok tagsága gyorsan zsugorodik. Szakértők ebben azonban nem válságot látnak, sőt: „aki most egy pártba belép, az tényleg politizálni kíván”, mint azt Viola Neu, a Konrad Adenauer Alapítvány politológusa is elmondja. Megváltozott a pártok tagsága. A tagok nemcsak műveltebbek az átlagnál, de aktívabbak a pártmunkában is. De azon személyek, akiket megszólít a pártmunka, így is egy zsugorodó kisebbség. „Azok a témák, melyekről ma a politikai küzdelmek szólnak, kevésbé megosztóak, mint korábban” – keresi Neu a magyarázatot. „Nem abszolút igennel vagy nemmel megválaszolható döntésekről van ma már szó. Jelentős konszenzus uralkodik abban a kérdésben, hogy mi a teendő.” Az olyan vitatémák, mint a keleti szerződések, a ’60-as és ’70-es évek nagy vitái, már nem léteznek.
Die Presse
Az „Osztrák Monarchisták” indulni kívánnak a szeptemberi előre hozott választásokon, nyilatkozta Manfred Körner pártelnök, Alexander Simec alelnök és Tibor Pasztory alsó-ausztriai elnök. A „fekete-sárga szövetség” 2004-ben alakult. Céljuk egy „erős vétójoggal rendelkező” uralkodó trónra emelése a parlamentarizmus fenntartása mellett. Arról egyelőre a csoportosulás nem nyilatkozott, hogy képesek lesznek-e megszerezni a 2600 támogatói nyilatkozatot, ami az induláshoz elkerülhetetlen. Pasztory hangsúlyozta, tisztában vannak azzal, hogy a monarchia bevezetése jelenleg nem reális. Céljuk, hogy „felrázzák” a polgárokat, és „elősegítsék” a demokráciát. Arról is hallgatnak a monarchisták, hogy kit tartanának alkalmas uralkodónak. Szerintük erről a lakosságnak kell majd népszavazáson döntenie.
Süddeutsche Zeitung
Az erősen megemelkedett energiaárak miatt Gregor Gysi, a Baloldali Párt frakcióvezetője, a következő télen fagyhalottaktól tart Németországban. A politikának „arra kell kényszeríteni az energiakonszerneket, hogy szociális tarifákat dolgozzanak ki, amivel elkerülhetőek a fagyhalálok” – nyilatkozta Gysi. Közömbösséggel vádolta Angela Merkelt, szerinte „szégyenletes, hogy nem tudta, a szociális segélyen élőknek maguknak kell kifizetnie az áramszámlát”. A nürnbergi tartományi kongresszuson Gysi úgy vélte, nehéz kampányra kell felkészülniük. Gysi álláspontja szerint a Baloldali Párt főként annak haszonélvezője, hogy sok ember egy „szociális kiegyenlítő tényezőt” hiányol Gerhard Schröder szociáldemokrata kancellár neoliberális politikája után.
Nyitnak az első karácsonyi vásárok, mutatjuk milyen programokkal készülnek