Az osztrák harmadik oldal „kisgazdásodása”

A Die Presse részletesen foglalkozik az osztrák ellenzéki pártok tragikomikus személyi játszmáiról. A Der Spiegel ismerteti a berlini orosz nagykövetnek a kaukázusi válsággal kapcsolatos magyarázat kísérleteit.

2008. 08. 14. 14:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse

A bécsi napilapban Oliver Pink A kék-narancssárga személyi körtánc című cikkében ismerteti az osztrák politikai élet harmadik oldalának elkisgazdásodását. Amióta a Szövetség Ausztria Jövőjéért (BZÖ) 2005-ben kivált az Osztrák Szabadságpártból (FPÖ) azóta tart a harmadik táborban nagy a káosz. Jörg Haider (BZÖ) jelenleg mellékfronton harcol. A karintiai Wolfsbergben szeretett volna augusztus elején egy olcsó benzinkutat megnyitni. De az ottani járási elöljáró szembeszállt az elképzeléssel, mert a benzinkút közlekedési szempontból veszélyes helyen fekszik.

A benzinháború tovább éleződött. Gerhard Dörfler a BZÖ közlekedési referense Arthur Traussnigot, az elöljárót „járási bohócnak” nevezte, míg ez utóbbi feljelentés tett a „hatóság megsértése miatt”. Pedig Traussnig egykoron maga is az FPÖ tartományi gyűlési képviselője volt 1994 és 1999 között. S nem ő az egyetlen, aki az elmúlt évtizedekben összeveszett Jörg Haiderrel. Ez a lista ma úgy hangzik, mint a harmadik oldal „Ki kicsodája”.

Néhányan visszatértek, mint Peter Westenthaler, aki a közelmúltig a BZÖ elnöke volt, vagy most Ewald Stadler, aki a párt mostani listavezetője. A szerda esti helyzet szerint a Haider – Stadler duó vezeti a kampányban a BZÖ-t. Az biztos, hogy a személyes viták miatt az FPÖ-ből távozó Stadler bejutó helyet kapott a pártlistán. Ami ismét átlépéseket indíthat el a BZÖ-ben. Stadler listavezetősége ellen ugyanis masszív ellenállás szerveződik. Hiszen a BZÖ-t pontosan ezért alapították, hogy az olyan klerikális-nacionalistáktól, mint Ewald Stadler megszabaduljanak. Helene Partik-Pablé a harmadik oldal politikai nagyasszonya, aki szintén 2006-ben lépett át az FPÖ-ből a BZÖ-be, már közölte, nem fog Stadlerért kampányolni.

Der Spiegel

A hírmagazinban Sven Schiefelbein Orosz arculatfényezés Berlinben című cikkében ismerteti Moszkva Németországra szabott propaganda hadjáratának legfontosabb lépéseit. Vlagyimir V. Kotyenyev, az orosz követségen sajtóbeszélgetésre hívta az újságírókat, a nagykövet előadásának témája a kaukázusi háború. A feladat egyértelmű: Oroszországnak a nyugati világban összekarcolt arculatát helyreállítsa, hiszen Moszkvát az elmúlt napokban agresszornak és háborús uszítónak nevezték. Már beszédének első pontja vádaskodás: „Az augusztus 8-i éjszakán a grúz csapatok csalárd módon megtámadták a Dél-Oszétiát. Sok száz grúz páncélozott jármű betört Csinvaliba, széttaposott gyerekek, öreg asszonyok a barbár tett szomorú mérlege: Több, mint 2000 halott.” Nyugodt hangon beszél, majd hozzáfűzte: „Az orosz kormány ezt nem nézhette tétlenül”. A katonai akciójuk nem csak erkölcsileg védhető, hanem teljesen összhangban áll az ENSZ charta 51 paragrafusával, mely a megfogalmazza az önvédelem jogát. A nagykövet előadásának üzenete: „Oroszország nem folytatott háborút Grúzia ellen, hanem békeküldetését folytatja, hogy megmentse őket a népirtástól.” Ez a nyilatkozat nem meglepő, hiszen a kaukázusi háborút hivatalosan befejezettnek nyilvánították – a propagandacsata tovább dúl.

Oroszország a Grúzia elleni katonai akciót követően a nyugathoz fűződő kapcsolatai felé fordul. Ennek szellemében Kotyenyev megköszönte az uniós elnökséget betöltő Franciaország közvetítési kísérletét. Ugyanakkor ezzel Kotyenyev békülékeny szavai elfogytak, s azonnal a második üzenetéhez látott, a grúz elnök bírálatához. Aki a nagykövet szerint sohasem volt demokrata, hanem egy olyan politikus, aki „nem rettent vissza a zsarolástól, vagy akár a gyilkosságtól”. A grúz csapatok augusztus 8-oi bevonulását Kotyenyev következetesen „népirtásnak” nevezi, amivel szerinte Szaakasvili szavahihetőségének maradékát is elveszítette.

Láthatóan az újságírók kérdéseire adandó válaszokra készült fel a legkevésbé. Az egyik újságíró azt kívánta megtudni, hogy az orosz tankok továbbra is előrenyomulnak Tbiliszi irányába. „Egyetlen tankot sem láttam Tbilisziben”, válaszolja a nagykövet, anélkül, hogy felkacagna. „Nem kívánták kivonni a csapataikat kivonni Grúziából”, hangzik a kiegészítő kérdés, amit Kotyenyev nem hagy annyiban: „A tankokat orosz rakétákkal kellene kiröptetni?”, válaszolt vissza.

A nagykövet láthatóan nem igazán tud bánni az újságírókkal – azon panaszkodik, hogy a német tudósítások túl egyoldalúak. Az előz este egy televíziós interjút adott, „de abból senki sem idézett” sajnálkozik. Mindig Szaakasvilit kívánja előtérbe állítani, aki befolyásos tanácsadókkal rendelkezik a nyugati világból. A nagykövet szerint Szaakasvilinek, „nagyzási hóbortban szenvedő pojácának”, sokkal jobb a sajtója.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.