Egy hajszálnyira a kipusztulástól

Új-Zélandon mindent elkövetnek annak érdekében, hogy megmentsék a világ egyik leginkább veszélyeztetett madárfaját. Ám a kakapóval, úgy tűnik, kudarcot vallanak a tudósok. Nem segít a számukra kitalált gazdag diéta sem. A védekezésre és menekülésre képtelen kakapót jórészt a behurcolt ragadozók irtották ki.

MNO
2008. 10. 14. 9:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kakapót, a világ egyik leginkább veszélyeztetett madárfaját fehérjében gazdag diétával próbálták szaporítani, de nem jött be a tudósok számítása – állapították meg az új-zélandi Massey Egyetem kutatói. A New Scientist című tudományos folyóirat szerint a csakis Új-Zélandon élő kakapóknak abban a reményben adtak fehérjében dús táplálékot, hogy mivel ez megfelel természetes étrendjüknek, aktívabban költenek majd.

Képtelen a védekezésre

Új-Zélandon mindent elkövetnek a faj megmentése érdekében: mivel a védekezésre és menekülésre képtelen kakapót jórészt a behurcolt ragadozók irtották ki, néhány éve a szabadon élő egyedek többségét egy olyan szigetre vitték, ahol nincsenek természetes ellenségeik. Ott a fészkeket önkéntesek őrzik egész éjszaka, és ha a nőstény elmegy élelmet szerezni, melegítőpárnákkal takarják be a tojásokat.

A proteindús diétára azért fogták a kakapókat, mert kedvenc eledelük, a rimufa gyümölcse sok proteint tartalmaz, de a várakozásokkal ellentétben nem lett több a tojás. Most a kutatók összehasonlították a rimu gyümölcsében lévő és az adagolt kiegészítők összetételét, és kiderült, hogy a rimu gyümölcsében jóval több a kalcium és kevesebb a protein. Általában a madarak szervezetének háztartásában különösen nagy a kalcium szerepe, amelyből sokat beépítenek csontozatukba, és a tojásrakáshoz is elengedhetetlen. Proteint viszont nem tudnak minden mennyiségben feldolgozni, ezért előfordulhat, hogy abbahagyják a csipegetést, mielőtt elegendő kalciumot venne fel a szervezetük. Mivel a rimu igen lassan növő fa, a New Scientist honlapján komoly ötletbörzét rendeztek az olvasók arról, hogy rimut kell szaporítani a kakapóknak, és arról, hogyan lehet a fát gyorsabb növekedésre bírni.

Nagyon kevesen vannak

A kakapók létszámának jelentősebb növekedéséről legutóbb 2005-ben érkezett hír, amikor létszámuk már a kilencvenhez közelített, de jelenleg is csupán 91 egyedet tartanak számon, mindegyiket név szerint. A kakapó (Strigops habroptilus) nagy testű, zöldes-szürkés színű, repülésre képtelen, éjjel aktív és igen rossz szagot árasztó papagájfaj, amelynek populációja a kilencvenes évek közepére alig 50-re csökkent. A kakapó a világ egyik legnagyobb papagája, egy hím tömege elérheti a 3,5 kilogrammot is.

(greenfo.hu/mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.