Rendkívüli ülés: 11,5 százalékra emelték az alapkamatot

A monetáris tanács 11,5 százalékra emelte az irányadó kamatot szerdai rendkívüli ülésén. A döntés hatására erősödött a forint az euróval szemben. Bod Péter Ákos egykori jegybankelnök szerint nem jó jel az MNB drasztikus kamatemelése.• „Továbbra sem ajánljuk a forint vásárlását”• Simor: Az EKB-hitelt csak legvégső esetben használnánk fel• Zuhan a BUX • „A forint elleni spekuláció szülte a kamatemelést”

MNO
2008. 10. 22. 9:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A mostani kamaetemelés szerdán 11.00 órától hatályos. A jegybanki alapkamat 3 százalékpontos emelését követően erősödött a forint. Az euró 278 forint körüli szintről 272 forintra gyengült, majd 275 forint körül ingadozott a bankközi devizapiacon.

A közlemény szerint a testület rendkívüli ülésén a pénzpiaci folyamatok áttekintése döntött a jegybanki alapkamat 11,5 százalékra való emeléséről. Ezzel egyidejűleg a tanács az irányadó eszköz kamatszintje körüli +/-50 bázispontra mérsékelte az egynapos jegybanki hitel és betét kamata által meghatározott kamatfolyosó szélességét, vagyis az egynapos betét kamata 11,0 százalék, a fedezett hitelé 12,0 százalék szerdán 11.00 órától.

A mostanihoz hasonló, 300 bázispontos emelésre utoljára 2003 novemberében volt példa, akkor a testület 9,50 százalékról 12,50 százalékra emelte fel a jegybanki alapkamatot.

A monetáris tanács legutóbb hétfőn ülésezett, akkor változatlanul, 8,5 százalékon hagyta az alapkamatot. A piaci elemzők szinte egybehangzóan úgy vélték, hogy a testület nem változtat az alapkamat szintjén, amely május óta volt érvényben.

Simor András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke a hétfői döntés előtt még arról beszélt, hogy nincs azonnali szükség arra, hogy csökkenjen az irányadó magyar kamat.

Nem jó jel

Meglepő és drasztikus ez a lépése az MNB-nek – mondta Bod Péter Ákos közgazdász, az MNB volt elnöke az MNO-nak arról, hogy a monetáris tanács 11,5 százalékra emelte az irányadó kamatot. „Ez azt jelenti, hogy a Magyar Nemzeti Bank erősen aggódik a forint árfolyamáért, a várható infláció ugyanis nem indokolja ezt a drasztikus lépést” – mondta a szakember.

Úgy tűnik, az MNB túl nagyra értékelte a forint árfolyamának erőteljes kilengéseit. „Ez mindenképpen erőteljes beavatkozás a kamatok világába” – fogalmazott a közgazdász. Előbb vagy utóbb – de inkább előbb – át fog gyűrűzni a hitel- és betétkamatokba. A devizahitelesek, akik az utóbbi időben a körmüket rágták az forintgyengülés miatt, most örülhetnek, mert ez visszaerősítheti a forintot. A befektetők számára ismét vonzóbbá teheti a megtakarításokat. Ugyanakkor viszont a forinthitelesek magasabb törlesztőrészletekre, a kis-és középvállalkozások rosszabb hitelfelvételi kondíciókra számíthatnak. Az persze kérdés, hogy mindennek mi lesz a hosszú távú következménye, és meddig tartanak a pozitív, illetve negatív hatásai. „Ez a kényszerlépés egyáltalán nem jó jel” – mondta a volt MNB-elnök, aki a magyar gazdaságot egy „motorhoz” hasonlította, amelyet nem finom indítással, hanem „erőteljes berúgással” lehet csak életre kelteni. Igaz, volt már erre példa, és akár visszafelé is elsülhet, a hosszú távú következményei, és a gazdaságra irányuló hatásait még nem lehet pontosan előre látni.

Madár: A gyenge forint miatt kellett lépni

„A forint gyengülése válthatta ki a Magyar Nemzeti Bank lépését” – jelentette ki Madár István, a portfolio.hu elemzője a hírTV-nek adott telefonos interjújában. A monetáris tanács üzenetének a lényege, hogy nem áll érdekükben a forint további gyengülésének az elnézése – tette hozzá. Az is vezérelte a döntéshozókat, hogy az elkövetkező két napban zárva lesznek a hazai piacok, ami könnyítené a forint elleni spekulációkat – hangsúlyozta Madár. A várható hatásokkal kapcsolatban a szakértő elmondta: a betétek hozamának emelkedése várható az elkövetkező hetekben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.