Az államfő a Gyimesekből érkezett Székelyudvarhelyre, miután több településen megismerkedett a magyarság helyi problémáival. Gazdag ismeretanyagot szerezhetett a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Líceumban, amely egy egykori falusi közösségi házból nőtte ki magát. Ezt 1994-ben harminc diákkal indította el Berszán Lajos plébános, hogy biztosítsa a magyar nyelv oktatását az anyagilag nehéz helyzetben lévő magyar gyermekeknek. A közösségi ház szűknek bizonyult, ezért 2002 májusában az akkori magyar kormány támogatásával megkezdték a ma álló épület felhúzását. Jelenleg a gimnáziumnak 368 diákja van, és 25 fős a tanári testület. A diákságot gyimesi csángók, moldvai csángók és székelyek alkotják.
Sólyom László találkozott Gyimesbükkön az ottani csángó magyar gyerekekkel, szülőkkel, a község elöljáróival. Szimbolikus értékűnek tekinthető az a látogatás, amelyet az elnök Gyimesbükkön tett a nemrég felújított, egykori utolsó magyar vasúti őrháznál. Határokon átívelő civil összefogással újították fel a hajdani Magyar Királyi Államvasutak legkeletibb őrházát, amely ma vasúttörténeti kiállításnak ad otthont.
A Tatros folyó és a vasútvonal itt hagyja el Erdélyt és lép át Moldvába. Sólyom László ezen a helyen újságíróknak nyilatkozva emlékeztetett, hogy ez az őrház az ezeréves határnál helyezkedik el. Látogatása több korábbi állomásán is megállapította, hogy útján szándékosan kereste fel azokat a településeket, amelyek ma már nem tartoznak ugyan a „hivatalos” Székelyföldhöz, de egykor az eredeti, történelmi Székelyföld határát jelentették.
Két nappal korábban úgy fogalmazott, hogy látogatásának színhelyeivel ki akarta jelölni e történelmi térség határait. Az elnök a nap folyamán megáll Orbán Balázsnak, a „legnagyobb székelynek” a sírjánál. Nyárádszeredán koszorút helyez el a Bocskai-szobornál, és megtekinti az ottani református templomot. Sólyom László délután Marosvásárhelyről utazik haza repülővel.
(MTI)
Elon Musk pártot alapított
