„Ha Gyurcsánynak, szabad, akkor nekem is”

A Der Standard interjút készített Jan Slotával, aki szerint valójában nem ő, hanem Gyurcsány Ferenc sértegette őszödi beszédében Magyarországot és a magyarokat. A Der Spiegel tudósítása ismerteti a Baloldali Párt dilemmáját, lehet-e frakciója tagja egy bordélytulajdonos adócsaló.

2008. 11. 22. 10:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Standard

A baloldali-liberális osztrák napilapban András Szigetvári „Csak munka után iszom” címmel készített interjút Ján Slotával a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) elnökével. Arra az újságírói kérdésre, hogy jól érzi-e magár a provokatőr szerepében, Slota azt válaszolta, hogy teljesen hamisan ultra nacionalista pártként tartják nyilván a pártját. Ha valakit rebellisnek neveznek azért, mert nyíltan kimondja az igazságot, az én vagyok. Néha a nyilatkozataimat talán lenézőnek, máskor vulgárisnak érzik. A kócos asszony megjegyzését firtató kérdésre a pártelnök visszakérdezett, ön megsértődne, ha a azt mondanám, ma rosszul áll a frizurája. Majd azt fejtegette, Gyurcsány Ferenc két évvel ezelőtt azt mondta a szocialistái előtt saját hazájáról, hogy az egy kurva ország. Ez az igazi sértés. Silvio Berlusconi egyszer az ellenzéket idiótáknak nevezte. Nyugat-európai elnökök részegen szerepelnek a nyilvánosság előtt, néhányuknak inkább saját ajtajuk előtt kellene söprögetni. Slota szerint a polgárok közti magyar-szlovák kapcsolatok jók. Ezt azonban zavarja az MKP nacionalista propagandája. Már tíz évvel ezelőtt utaltunk arra, hogy az MKP célja a magyar kisebbség politikai autonómiája. Amit az MKP vezetése most megerősített. Arra a kérdésre, hogy az miért lenne tragédia, az a válasz érkezett, mert az lenne a függetlenség irányába tett első lépés, ez lenne a koszovói modell. Az SNS elnöke tagadta, hogy pártja szélsőséges lenne. Pártja a nemzetre, a kereszténységre és a szociálpolitikára épít. Mi támogatjuk Európa egyesülését. Ugyanakkor meggyőződésünk, hogy az EU jövőjét az erős nemzetállamok jelentik és nem egy föderatív szövetség. Amennyiben az EU egy szuperállammá válna, akkor az fenyegetést jelentene a kis Ausztria számára is. A pártelnök arra a megjegyzésre, hogy rendszeresen italozik. kijelentette akik ezt állítják azok söpörjenek saját ajtajuk előtt. Az MKP képviselőit többször elkapták, hogy részegen vezettek. Én sohasem ültem a volán mögé, ha részeg voltam. 55 éves vagyok és rendszeresen akrobatikus gyakorlatokat hajtok végre repülőgéppel. Ez igen nehéz lenne, ha rendszeresen részeg lennék. Nem azt mondom, hogy néha nem innék, mint mindenki más. De, ha iszom, akkor csak munkaidő után.

Der Spiegel

A baloldali német hírmagazinban Björn Hengst A vitatott képviselő nehéz helyzetbe hozta a Baloldali Pártot című cikkében foglalkozik a populista alakulatot megrázó botránnyal. Ha Oskar Lafontaine, Gregor Gysi és elvtársai a Bundestagban beszélnek, nem csak a frakciójuk támogatása biztos, de Gert Winkelmeier is fennhangon tapsol. Az 52 esztendősen máig tagja a Baloldali Pártnak, ugyan a kizárási eljárás nem sikerült, mégis az elvtársai nyomására 2006. februárjában kénytelen volt elhagynia a frakciót, mert a „kupleráj politikusként” szerepelt a Bild Zeitung címlapján: Egy neuwied-i – Rajnavidék-Pfalz tartomány szerk. – házban, melyet Winkelmeier és barátja vásárolt, egy bordélyházat üzemeltettek. Saját elmondása szerint ő maga keresett az említett „intézménybe” hirdetéssel hoszteszeket. Winkelmeier mindeddig eredményesen védekezett a Bild megfogalmazása ellen: A lapnak jelenleg nem szabad „kupleráj-politikusnak” neveznie. Még akkor sem, ha a felperes a ház megvételekor tisztában volt az ott űzött prostitúcióval. Ez a tény ugyanis a bírói indoklás szerint még nem bizonyítja, hogy támogatta volna az ipart. Ugyanakkor adócsalás ügyében is nyomoztak ellene, abban az ügyben 9000 eurós büntetésre ítélték. Winkelmeier most nehéz helyzetbe hozta pártját: a rajnavidék-pfalzi politikus vissza kíván térni a frakcióba – a következő hétfőn kíván e célból támogatókat gyűjteni és az ezt célzó beadványát szóban is alátámasztani. Vezető Baloldali Párti politikusok bírálják a képviselő visszatérési tervét: „Vannak olyan cselekmények, melyekért valakinek egyedül kell felelősséget vállalni és nem várhatja a párt, vagy a frakció szolidaritását”, nyilatkozta Bodo Ramelow a lapnak. Ramelow szemére veti a kereskedőnek, hogy a 2005-ös Bundestag választásokon történő indulásakor elhallgatta az adócsalás miatt ellene zajló nyomozást. Mindezek ellenére heves vitára számítanak az elvtársak Winkelmeier hétfői fellépéskor. Egyes frakciótagok ugyanis úgy vélik, hogy a 9000 euró kifizetésével már kitöltötte büntetését, másrészt politikai értelemben továbbra is a Baloldali Párt álláspontját képviseli. Néhányan attól tartanak, hogy a szavazás akár fej-fej melletti küzdelemmé válhat. Annyi bizonyos, hogy ha az elvtársak Winkelmeiert ismét visszavennék, akkor a parlamenti vitákban ritkábban szólalna meg. Független képviselőként jelenleg nem kell magát alárendelnie a frakciófegyelemnek. Hogy mi számít Winkelmeier esetében a Baloldali Pártnak elfogadhatatlannak, arról hétfőn döntenek az elvtársak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.