Úgy vélték: kamatcsökkentésre először 2009 első negyedévében kerülhet sor, akkor, ha a nemzetközi pénzügyi válság elül, és a kamatcsökkentés nem veszélyezteti a pénzügyi stabilitást Magyarországon. Ha a monetáris tanács most 300 bázisponttal csökkentené a kamatot (amennyivel október 22-én megemelte), akkor veszélyeztetné a nehezen helyreállított pénzügyi stabilitást – mondta Kondrát Zsolt. Az MKB Bank vezető elemzője szerint egy ilyen lépés nyomán a forint árfolyama jelentősen leértékelődne, és a jegybank iránti bizalom megrendülne, ráadásul a folyamat végső soron az infláció emelkedésében csapódna le.
Ha a forint árfolyama jelentősen gyengülne, akkor a devizában eladósodott lakosság és vállalkozások sora válna fizetésképtelenné, amelynek következtében megbénulhatna a bankszektor – fejtette ki Kondrát Zsolt. Óriási zavart okozna egy ilyen lépés, a befektetők nem tudnák értékelni – vélekedett Nyeste Orsolya. Az Erste Bank elemzője elmondta: az állampapír-hozamok azért emelkedtek az utóbbi időben lejárattól függően 12-13 százalékra, mert ilyen kockázati prémium mellett hajlandók finanszírozni a befektetők a magyar államot.
Az elemzők szerint a Magyar Nemzeti Bank legkorábban a jövő év első negyedévében kezdheti meg a kamatcsökkentést, akkor is fokozatosan, lépésről lépésre. Ami az inflációt illeti: az idei év végére Nyeste Orsolya 4,7 százalékos pénzromlást vár, Kondrát Zsolt 4,0 százalékot. Jövőre az MKB Bank elemzője számít alacsonyabb inflációra, mind az év végére, mind 2009 átlagára 3,0 százalékos prognózist adott. Az Erste Bank elemzője szerint jövőre 3,7 százalékos átlagos infláció várható, ami az év végén 3,5 százalékra csökken.
(MTI)
Hajószerencsétlenségben többen meghaltak a vietnámi Ha Long-öbölben
