Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék elnöke a parlament költségvetési bizottságának rendkívüli ülésén vasárnap közölte: a módosított makropályával rendelkező költségvetési javaslatnak azonban számos, elsősorban bevételi oldalon jelentkező kockázata van. Az ÁSZ előrejelzése szerint az egyik legnagyobb veszélyt a foglalkoztatottak számának jelentős, a Pénzügyminisztérium által prognosztizáltnál jóval nagyobb, 2-2,5 százalékos csökkenése jelentheti – mondta az ÁSZ elnöke. Hozzátette: rendkívül bizonytalannak mutatkozik a külkereskedelmi forgalom jövő évi alakulása is, különösen a 3,9 százalékos export növekedési várakozás.
A költségvetésben 774,6 milliárd, míg azon kívül 228,1 milliárd forint uniós támogatás jelenik meg, ehhez a költségvetési forrás 183,1 milliárd forint – ismertette a pénzügyminiszter az adatokat. A költségvetés tartalékait elegendőnek nevezte: az általános tartalék 56,5 milliárd, a céltartalék 69,8 milliárd, míg a stabilitási tartalék 78 milliárd forint. Ezek együtt 204,3 milliárd forintot tesznek ki, amelyet az egyes fejezetek (minisztériumok) tartalékai 80 milliárddal növelnek.
Nem hozták a bizottság elé az IMF szerződést
Varga Mihály (Fidesz) a bizottság elnöke kifogásolta azt, hogy a pénzügyminiszter nem hozta a bizottság elé az IMF-megállapodás szövegét. Erre Veres János válasza úgy hangzott, hogy a bizottság igénye jogos, de most ez nem szerepel a napirenden. Varga Mihály másik felvetése az volt, hogy a költségvetési hiányt csak az adó növelésével tudta mérsékelni a kormány, a strukturális reformok elmaradtak.
Kóka: Jó hogy hozzányúltak tabukhoz
Kóka János (SZDSZ) egyebek mellett azt kérdezte a minisztertől, hogy milyen euró-forint árfolyammal számolt a Pénzügyminisztérium a költségvetés készítése során. A válasz: 267 forint. Kóka János üdvözölte azt, hogy a kormány hozzá mert nyúlni olyan tabukhoz, mint a 13. havi bér a közszférában, vagy a 13. havi nyugdíj. Ugyan akkor még mindig tabu a családi pótlék, amely alanyi jogon jár, így azok is kapják, akik nem szorulnak rá.
Herényi nem szavazott
Ezt követően Domokos László (Fidesz) ügyrendi javaslatot tett: döntsék el, hogy szavazással kell-e záródnia a módosításról folytatott vitának a bizottságban? A szavazás eredménye 14 igen, 15 nem. A Fidesz és Hargitai János (KDNP) nemmel, míg az MSZP és a két SZDSZ-es képviselő igennel szavazott, Herényi Károly (MDF) nem vett részt a szavazásban.
Miután a tárgyalt módosítás jogilag nem létező irat – mondta Mádi László (Fidesz) – mert száma sincs, vita alakult ki arról, hogy mi lesz ennek a sorsa. Veres János úgy vélte, hogy a bizottság a keddi ülésén ezt a tájékoztatót kérte tőle, és ezt – módosító javaslatként – képviselői indítványként akár ő is beadhatja a parlamentnek még az általános vita megkezdése (hétfő délelőtt) előtt. Ezért nem kér állásfoglalást most a bizottságtól.
(MTI)