A jelentésről Brüsszelben kiadott sajtóközlemény emlékeztetett arra, hogy a 2004-es és a 2007-es bővítést követően az EU Fehéroroszország, Moldova és Ukrajna közvetlen szomszédjává vált. Ezeket az országokat az Európai Bizottság jelentős összegekkel (a 2000–2005-ös időszakban összesen 166 millió euróval) támogatta. A támogatás célja kapacitásfejlesztés volt a következő területeken: határellenőrzés, a migráció és a menekültügy irányítása, a szervezett bűnözés elleni küzdelem, igazságszolgáltatás és felelősségteljes kormányzás. A segítségnyújtás döntő része nemzetközi szervezeteken keresztül történt. Fehéroroszországnak emellett a bizottság a demokrácia és az emberi jogok tiszteletben tartásának hiánya miatt csak korlátozott támogatást nyújtott.
A számvevőszéki ellenőrzés célja az volt, hogy megállapítsa, mennyire tekinthető eredményesnek az uniós támogatás, melyek az esetleges alacsony teljesítmény okai, illetve mennyiben tekinthető úgy, hogy a bizottság egy tanulási folyamat révén az ezen a téren folytatott további támogató tevékenységének javára tudja fordítani a tapasztalatait. Az ellenőrzött támogatási intézkedések túlnyomórészt kielégítő eredményeket mutathattak fel, különösen a határvédelem terén. A migráció és a menekültügy terén azonban általában továbbra sem kielégítő a helyzet (e területen az EU alapvető célja az, hogy segítsen a nemzetközi humanitárius szabványoknak megfelelő befogadóállomásokat biztosítani az illegális migránsoknak és a menedékkérőknek).
A szervezett bűnözés elleni küzdelem tekintetében „bár számos sikert is el lehetett könyvelni, általánosságban továbbra sem történt megfelelő előrelépés” – áll a jelentésben. Az emberkereskedelem elleni projektekben a bűncselekménnyé nyilvánítási és bűnüldözési összetevő nem kapott meghatározó szerepet. Mivel ezen a területen számos támogató száll be szívesen a projektfinanszírozásba, gyakoriak az átfedések. A kábítószer-ellenőrzést illetően a projektek a törvényi szabályozás és a rendőrségi hírszerzés terén lassan haladtak előre. A pénzmosás és a terrorizmusfinanszírozás megelőzése tekintetében a legnagyobb kihívás a bűnüldözés eredményesebbé tétele.
Az igazságszolgáltatás és a felelősségteljes kormányzás tekintetében szintén vegyes eredmények születtek. Egyes projektek összességükben kielégítő eredményt hoztak, a korrupcióellenes projektek azonban mindeddig igen szerény eredményeket könyvelhettek el. A számvevők úgy ítélik meg: az eredmények korlátozott volta rendszerint olyan tényezők együttes hatásának tudható be, amelyek az Európai Bizottságot, a nemzetközi szervezeteket és a három ország különböző hatóságait egyaránt érintették. A projektek eredményeit olyan külső tényezők is csorbították, mint az ukrajnai politikai helyzet állandó bizonytalansága. „Az, hogy több finanszírozási eszköz is működött egyazon céllal, a minőségi munka rovására ment” – áll a közleményben. Az uniós támogatási tevékenységet általában nem hangolták össze kellően a többi segélyezővel, és a bizottság sem ragadott meg minden alkalmat a tanulságok levonására, tapasztalatai nem mindig hasznosultak az újonnan indított projektekben. A számvevőszék azt is jelezte, hogy az említett észrevételek alapján részletes ajánlásokat tesz, hogy segítse a brüsszeli bizottságot a támogatás eredményességének növelésében.
(MTI)
Újabb botrányos pénzügyek derültek ki Magyar Péter testvéréről - videó