Aki a tanárokon takarékoskodni akar, kezdje önmagán!

A Die Presse beszámol, hogy a válságra tekintettel a juttatások befagyasztását javasolja a bécsi kabinet. A Frankfurter Allgemeine Zeitung a szövetségi elnök figyelmeztető beszédéről ír.

2009. 03. 25. 14:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse (Diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilap Pröll felkészíti az országot a fizetéscsökkentésre című cikkében ismerteti a bécsi pénzügyminiszter takarékossági terveit. A gazdasági válság mostanában a politika önzetlenségében is megmutatkozik. A nagykoalíció új mottója úgy is hangozhatna: aki a tanárokon takarékoskodni akar, az magán kell, hogy kezdje. A kormány be kívánja fagyasztani mindazon fizetéseket, amelyeket szövetségi törvényben szabályoznak, mint a kancellárét és az alkancellárét – nyilatkozták a kormány ülése után. Werner Faymann (SPÖ) kancellár ezt a tervet „a válság idején történő szimbolikus hozzájárulásnak nevezte”, amely közel 900 politikust érint, akik összesen 100 millió euró jövedelmet hoznak évente. A törvény érinti a szövetségi elnököt, a kormány tagjait, a tartományfőnököket, a nemzetgyűlési, szövetségi tanácsi és tartományi gyűlési képviselőket, valamint a két legnagyobb város, Bécs és Graz főpolgármesterét. Az igazán figyelemreméltó mondatok az alkancellár szavai mögött rejtőztek el. Josef Pröll (ÖVP) pénzügyminiszter felszólította a szakszervezeteket, hogy „mértékletes bérmegállapodásokat kössenek” ebben az évben. Tekintettel a kevésbé rózsás konjunkturális és munkaerő-piaci kilátásokra, ez mindenkitől maximális erőfeszítéseket követel. A politikusok bérbefagyasztása kétharmados parlamenti többséget, tehát az ellenzék egy részének támogatását követeli. Az esélyek nem rosszak, az FPÖ és a BZÖ óvatosan, de kedvezően válaszolt. Csak a zöldek voltak némileg bizonytalanok: Werner Kogler helyettes frakcióvezető a „primitív populisták versenyfutásáról” beszélt, bár elismerte, pártjával lehet tárgyalni erről a szimbolikus lépésről.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (Faz.net)

A konzervatív német napilapban Heike Göbel Aki a piacot meg kívánja szelídíteni című cikkében foglalkozik Horst Köhler szövetségi elnök berlini beszédével. Semmit sem bízott a véletlenre az elnöki hivatal. A májusi elnökválasztás előtti utolsó nagy beszéde, mellyel magát ajánlotta a grémium elé, már a látvány szempontjából is hatásos volt. A vendégeket a Karl Friedrich Schinkel által tervezett Szent Erzsébet-templomba hívták, melyen még látszanak a világháború nyomai és az NDK-időszak alatti elhanyagoltság. Ez tűnt Köhler – 1929 óta a legnagyobb gazdasági válság tanuláságait elemző – beszédéhez a megfelelő terepnek. A diplomás közgazdász, aki sohasem volt a szabadpiac híve, a szabályozó állam és a közkézen lévő bankok oldalán áll. Így már egy évvel ezelőtt „pénzpiaci szörnyetegekről” beszélt. Köhler nehezen titkolja, hogy úgy érzi, a válság őt igazolja. Beszédét annak ismertetésével kezdte, miként próbálkozott újonnan megválasztott IMF-elnökként, hogy napirendre vetesse a pénzpiaci stabilitást. „A pénzpiacokon zajló folyamatok aggodalmat keltettek bennem. Nem tudtam mit kezdeni a hatalmas pénzügyi nagyságrendekkel és a komplex pénzügyi termékekkel.” Az ipari hatalmak fővárosaiban számos figyelmeztetést nem vettek figyelembe. A G7-csoport államai az ázsiai válság után pénzügyi szektoruk elhatározott felülvizsgálatát végül megtagadták – figyelmeztetett Köhler.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.