Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német napilap Seehofer nem lát esélyt a választások előtt a reformra című cikkében elemzi a berlini nagykoalíció bénultságának okait. Horst Seehofer CSU-elnök és bajor miniszterelnök nem lát esélyt arra, hogy egyes ágazatok számára csökkentsék az áfát. A müncheni kormányfő Peer Steinbrück (SPD) berlini pénzügyminisztert blokáddal vádolta. A CSU elnökségi ülése után Seehofer kijelentette, egy szükséges és gyors reform „ezzel az SPD-vel” lehetetlen. A CDU és a CSU ezért felvenné közös választási programjába áfacsökkentő követeléseit. Ebben egyetértenek a keresztényszocialisták testvérpártjukkal és Angela Merkel kancellárral.
Ebbe az adócsomagba a CSU beleérti a jövedelemadót és a vállalkozási adóreformot is. Seehofer „teljesen abszurd álláspont” fenntartásával vádolta Steinbrücköt, mert az EU-ban már megvalósultak a különböző áfakulcsok, ezt a fejlődést csak Németország akadályozza. Ha Steinbrück megváltoztatná hozzáállását, akkor a reform még a választások előtt megvalósítható volna, nyilatkozta a bajor miniszterelnök. Seehofer megerősítette a CSU követelését az áfacsökkentésnek a szállodákra és a gasztronómia területére, az orvosságokra, illetve a kézműves üzemekre való kiterjesztéséről. Mivel e kérdés felülvizsgálatát követelik, a jelen helyzetben Bajorországnak nem marad más lehetősége, mint a téma felvetése a Bundesratban.
Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív osztrák napilapban A német kormány reménybeli Opel-befektetőkkel tárgyal című cikkében ismerteti az autógyár megmentéséért folytatott versengés legfrissebb állomását. A német kormány az Opel megmentése érdekében tárgyalásokat folytat különböző esetleges befektetőkkel. Amint az a gazdasági minisztériumból kiszivárgott, köztük található „komoly és kevésbé komoly” vállalkozás. Az Opelbe történő befektetés iránt érdeklődő vállalatok ugyanazokat a kérdéseket tették fel az anyavállalatnak, a General Motorsnak (GM), mint a szövetségi államnak és a tartományoknak. Itt elsődlegesen a találmányok hozzáférhetőségéről, valamint azokról a feltételekről van szó, melyekkel az Opel leválasztható a GM-ről. Roland Koch (CDU) hesseni miniszterelnök ismételten amellett szállt síkra, hogy egy esetleges Opel-befektetőt állami garanciavállalásban részesítsenek. A befektetők első kérdései azt mutatják, hogy ennek az elképzelésnek vannak esélyei – nyilatkozta Koch.
Frank-Walter Steinmeier (SPD) alkancellár és külügyminiszter gyors megoldást követelt a válság kezelése érdekében. Számos kérdést kell még eldönteni addig, amíg az Opel még abban a helyzetben van, hogy az autóépítéshez szükséges alkatrészeket meg tudja rendelni. Karl-Theodor zu Guttenberg (CSU) gazdasági miniszter hétfőn a General Motors elnökségével tárgyalt az Opel megmentéséről. Már előzetesen jelezték, konkrét eredményekre nem számítanak a német autógyár jövőjét illetően. Guttenberg New York-i programjában hétfőn szerepelt a Morgan Stanley, a JP Morgan és a Goldman Sachs elnökeivel, valamint Paul Volcker korábbi jegybankelnökkel folytatott tárgyalás is.
Ezt követően Washingtonba repült, ahol Larry Summer és Michael Froman elnöki tanácsadóval folytatott megbeszéléseket. Végül este találkozott Rick Wagonerrel, a GM elnökével és Frederick Henderson pénzügyi vezérigazgatóval. Guttenberg a menedzserekkel még egyszer végigtárgyalta a szövetségi kormány által másfél hete ismertetett Opel mentőcsomagját. Ez kizárja az állam közvetlen beavatkozását. Tegnapi megbeszélései után Guttenberg optimistán nyilatkozott, mint mondta, a GM vezetése kész elfogadni azt a lehetőséget is, hogy csak kisebbségi tulajdona maradjon az Opelben.
Kiderült, hogyan történt a kettős tehervonat-baleset Komáromnál