A Gyilkos-tó legendája színpadon

Javában zajlanak az előkészületek a Gyilkos-tó legendája című zenés darab ősbemutatójára Erdélyben; jövő héten, a főpróbán először találkozik egymással a mintegy kétszáz szereplő. A keszthelyi orgonista-zeneszerző, C. Tóth Zoltán darabjának ősbemutatója július 18-án lesz a Gyilkos-tói Népművészeti Sokadalom keretében a tó melletti szabadtéri színpadon – írta az Új Magyar Szó című bukaresti napilap internetes oldalán.

MNO
2009. 07. 10. 15:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A darab a tó keletkezésének legendáját, Fazekas Eszter történetét meséli el. „Fazekas Eszter személyében megtaláltam valakit, akiről azt gondoltam, hogy elvesztettem” – fogalmazott C. Tóth Zoltán, a darab forgatókönyvírója és zeneszerzője. A szerző egy koncertkörúton találkozott Kolcsár Bélával, a Gyergyószentmiklósi Művelődési Központ igazgatójával, és beszélgetésükön fogalmazódott meg a legenda színpadra vitelének gondolata.

Az előadáson három kórus énekel együtt: a keszthelyi Salve Regina Kórus, a balatonedericsi Magnificat kórus és a gyergyócsomafalvi Bel Canto Kamarakórus. A szintén keszthelyi Festetics György Zeneiskola zenekara is részt vesz az előadásban. A darab táncait és a színpadi produkciót a gyergyószentmiklósi Hóvirág néptáncegyüttes mutatja be Ivácson László rendező vezetésével.

Fazekas Eszter történetének zenéje a magyar népzene és a klasszikus zene ötvözéséből készült. Célja, hogy megismertesse a hallgatósággal a gyergyói népzenét, és a Székelyföld táncait. Az ismert népdalok úgy épülnek be a zenei közegbe, hogy a közönség is bele tudjon kapcsolódni az éneklésbe. A kevésbé ismert dallamokat a zenekar és a szereplők mutatják be a dráma részeként – ismertette az előadás részleteit C. Tóth Zoltán.

A Gyilkos-tó legendája szerint Fazekas Eszter és Molnár Miklós (a szerző által kitalált név) szerelmét a fiú katonasora és a zsiványvezér ármánykodása árnyékolja be. Végül az elrabolt leány a hegyekhez fordul segítségért, amelyek szinte emberi alakot öltve megmentik Esztert. Vihar közepette leomlanak, maguk alá temetve a lányt, a zsiványt, és elzárják a környék folyóvizeit, amelyekből tó keletkezik.

A szerző szerint a történet jelképesen a székelyek kapcsolatát, sorsát mutatja be a magyar hazával.

(maszol.ro)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.