Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német napilapban Wulf Schmiese A gyakorlatban a miniszternek némi rugalmasságra van szüksége címmel készített interjút Michael Spindelegger (ÖVP) osztrák külügyminiszterrel. Mint Spindelegger elmondta, Ausztriában uniós kérdésekben a nemzetgyűlés és a tartományok képviselőit magába foglaló Bundesrat jelentős beleszólási joggal bír. Döntő kérdésekben nekem miniszterként egyeztetnem kell a képviselőinkkel, álláspontjuk a törvény szövegében még kötelező erejű is lehet. Mi ezzel a modellel élünk már 1995 óta – ismertette az osztrák gyakorlatot a miniszter.
A gyakorlat egyáltalán nem bonyolult, az információáramlás menetrendje szerint a nemzetgyűlés és a Bundesrat rendelkezésére bocsátanak minden Európa-politikai dokumentumot. Ebből a képviselők maguk választják ki azokat a témákat, amelyekhez hozzá kívánnak szólni. Minden frakció – függetlenül attól, hogy ellenzéki vagy kormánypárti – javaslatot tehet a napirendre. A nemzetgyűlés állásfoglalásai inkább ajánlásként fogalmazódnak meg. Ez megmutatja a miniszternek, hol találhatók a súlypontok, és melyik irányba kell elmozdulnia. Ezeket kell a tárgyalásaiban tudomásul vennie.
Tervezik a tartománygyűlések jelentősebb bevonását is az uniós döntésekbe. Ezentúl a lehetőségek szerint minden településen egy önkormányzati képviselőnek az uniós politikával kell foglalkoznia. A szkepszis és a bővítési félelmek összefüggésére vonatkozó kérdésre válaszul Spindelegger kijelentette: Ausztriában magas Horvátország felvételének a támogatása. Bécs számára Horvátország már érett az EU-tagságra, s vitán felül áll, hogy az egész Balkán Európa része. Ami Törökország uniós tagságát illeti, itt igencsak csekély a lelkesedés. A teljes jogú EU-tagság helyett Törökország számára egy „méretre szabott közösséget” ajánlanak, tehát szoros együttműködés számos területen, de nem mindenütt.
Die Welt (welt.de)
A konzervatív német napilap Németország a leggyengébb láncszem az al-Kaida számára című cikkében foglalkozik a szövetségi köztársaság terrorfenyegetettségének kérdésével. Guido Steinberg, a berlini Tudomány és Politika Alapítvány (SWP) – a berlini kormánynak is tanácsokat adó kül- és biztonságpolitikai kutatóintézet – szakértője jogosnak találja a Bundeswehr afganisztáni szerepvállalása miatti esetleges merényletek okán a figyelmeztetéseket. „Az al-Kaida és szövetségeseik felismerték, hogy Németország a legfontosabb csapatokat küldő államok közül a leggyengébb láncszem” – nyilatkozta Steinberg. A szövetségi köztársaságban nagy az elégedetlenség az afganisztáni jelenlét miatt. „Egy merénylet – gondolkodnak a terroristák – megerősítheti az afganisztáni bevetés ellenzőit és az SPD mint kormánypárt számára szakítópróbává válhat” – fogalmazott Steinberg.
Steinberg más alkalommal már aggodalmainak adott hangot. Ő igenis képesnek tartja az al-Kaidát, hogy célzott merényletekkel vagy a német intézmények, illetve a külföldi németek ellen merényleteket hajtsanak végre. Az al-Kaida ugyanis kapcsolatban áll további olyan szervezetekkel – mint például az Iszlám Dzsihád Unió –, ahova azok a németek csatlakoznak, akiket a pakisztáni terrorista táborokban képeztek ki. Ezentúl, mint Steinberg hangsúlyozta, „a terrorista struktúrákon belül létezik egy német nyelvű infrastruktúra, amely a mi viszonyainkról rendkívül jól tájékozott, és modern kommunikációs technológiával is rendelkezik”.
Otromba módon viselkedett a román államfő Budapesten