Kinyílt a svájci bicska a zsebében

A Tages-Anzeiger beszámol arról, hogy egy vállalkozó mindenkit beperel, aki alaptalanul használja termékein a svájci nemzeti jelképeket. A Frankfurter Allgemeine Zeitung arról ír, hogy újabb rendelettel próbálja a berlini kormány megnehezíteni az adóelkerülést.

2009. 08. 06. 6:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tages-Anzeiger (Tagesanzeiger.ch)

A baloldali-liberális zürichi napilapban Hubert Mooser Amiért a svájci kereszt békétlenséget teremt című cikkében bemutatja, miként válik egy importáru drágábban eladható Made in Switzerland termékké. A Victorinox különböző termékeket – elsődlegesen bicskákat – importált Tajvanból, melyekre később rányomtatták a svájci keresztet. Erre válaszul Thomas Minder vállalkozó feljelentette a Victorinoxot a baseli államügyészségnél, valamint elérte, hogy lefoglalják az árut. Ez nem az első feljelentés volt, melyet a Trybol AG vezetője a svájci jelképekkel történő visszaélés miatt benyújtott.

A termékvédelmi kezdeményezés szellemi atyja hadat visel mindenki ellen, aki a svájci keresztet jogellenesen kereskedelmi okokból kívánja felhasználni. Cége, a Trybol AG svájci fogkrémet, parfümöt és hajvizet gyárt. Már feljelentette az Emmi tejkonszernt, valamint a Juvena kozmetikai céget s most a Victorinoxot.

Szigorúan értelmezve a törvényt csak szolgáltatások – mint például a Swiss Life biztosító – használhatnák a svájci keresztet. Ugyanakkor majdnem minden második vállalkozás a márkamegjelöléssel párhuzamosan használja a svájci zászlót vagy a Swiss Made feliratot – a Valser víz éppúgy, mint a Kambly kekszgyár. Hogy a visszaélések ne járassák le Svájcot, a kormány bejelentette a márka- és címervédelmi törvény módosítását.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (Faz.net)

A konzervatív német napilapban Joachim Jahn Berlin megerősíti adócsalás elleni harcát című cikkében ismerteti a szövetségi kormány legújabb intézkedéseit. A szövetségi kormány új határozatot hozott az adócsalások elleni küzdelem jegyében. A kormány szerdán elfogadott egy rendeletet, mely külön feladatokat ró azon német adófizetőkre, akik olyan államokkal üzletelnek, melyek nem hajlandók a szövetségi adóhivatallal együttműködni. A szabályok nemcsak a vállalkozásokra vonatkoznak, hanem magánszemélyekre is érvényesek, akik pénzüket ezen országokban befektetik. „Nem kívánjuk a külföldi befektetéseket büntetni, hanem csak a rendes megadóztatásról gondoskodni” – fogalmazott Peer Steinbrück (SPD) pénzügyminiszter.

A rendeletről a Bundesrat szeptember 18-án fog dönteni. Ez a rendelet pontosítja azokat az előírásokat, melyeket a Bundestag alig négy héttel ezelőtt az adócsalások leküzdéséről elfogadott törvényben lefektetett. A szabályozásban érintett országokat még a pénzügyminisztériumnak kell megneveznie. Az együttműködést megtagadó államok listájának összeállításánál Steinbrücknek egyeztetnie kell a külügyminisztériummal és a gazdasági tárcával. Steinbrück ugyanakkor cáfolta azokat a tudósításokat, miszerint erre az engedményre a gazdasági érdekvédelmi szervezetekkel történő egyeztetések után mondott igent. A lista elkészítésének időpontjáról és terjedelméről a pénzügyminisztérium nem nyilatkozott. Egyúttal nem voltak hajlandók egyetlen országot sem megnevezni, mely esélyes a listára kerülésre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.