Szombattól már nem villognak a viharjelzők

Szombaton befejeződik a szezonális viharjelző szolgáltatás a Balatonon és a Velencei-tavon – tájékoztatta a meteorológiai szolgálat, a katasztrófavédelem, a balatoni vízirendészet és a Rádiós Segélyhívó Infokommunikációs Országos Egyesület pénteken közös közleményben az MTI-t.

MNO
2009. 10. 30. 16:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) április elejétől október végéig üzemeltet vihar-előrejelző szolgálatot a balatoni és a velencei-tavi viharjelzések meteorológiai kiszolgálására. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság fényjelző rendszerét ez alapján a Rádiós Segélyhívó és Infokommunikációs Országos Egyesület (www.rsoe.hu) üzemelteti szombat éjfélig.

A viharjelző rendszer a Balaton körül 27, a Velencei-tónál 2 fényjelző lámpaegységből áll, amelyhez a Balatonnál még 18 mobil fényjelző egység járul. Az idei viharjelzési szezon hét hónapja alatt a korábbi évekhez képest soknak számító, 9 erős – 90 km/óra feletti szélsebességű – vihar volt, amúgy az átlagosnál kevésbé szelesen alakult az időjárás.

A nyári hónapok közül a június volt a leghűvösebb, ekkor a havi középhőmérséklet a sokévi átlag közelében alakult. A július és az augusztus átlaghőmérséklete egymáshoz hasonló volt, az átlaghoz képest azonban melegebbet mutatott (állomásonként 21-23 Celsius-fok körül alakult). A nyár legmelegebb napja augusztus 2-a volt, akkor a balatoni mérőállomások 35 Celsius-fok feletti hőmérsékletet mértek (Fonyódon 35,5, Siófokon 35,4 fokot). Szeptemberben folytatódott az átlagosnál melegebb idő, a hónap elején 30 fok feletti hőmérsékletet is mértek, a Balaton vize pedig a hónap végén is 19 fok körül alakult.

A térségben a legkevesebb csapadék áprilisban hullott, mennyisége a sokévi átlag 40 százalékát sem érte el. A második legszárazabb hónapban, szeptemberben is csak az átlagmennyiség fele esett. A nyári hónapok többségükben szintén szárazak voltak: az átlag 60-70 százalékának megfelelő csapadék hullott a térségben.

Csak júniusban jutott átlagot meghaladó mennyiségű eső az üdülőövezetbe. A vízirendészet – 125 bevetéssel – 337 fürdőzőt, illetve hajózót mentett ki a vízből. Az idei viharjelzési szezonban 8 ember fulladt a Balatonba, eggyel kevesebb, mint tavaly. Egyetlen olyan halálos kimenetelű vízi baleset sem történt, ami elmaradt vagy későn kiadott viharjelzés következménye lett volna – áll a sajtóközleményben. A viharjelzésen kívüli, a november 1-jétől március 31-ig terjedő időszakban időjárási tájékoztatás a (91)-300-424-es, emeltdíjas telefonszámon kérhető.

(MTI)

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.