Megváltoztathatja egy charta a 21. század erkölcsét?

Nagy fába vágta a fejszéjét Karen Armstrong, amikor a vallások közötti igaz párbeszéd megteremtését tűzte ki céljául. A vallásokról szóló könyvek írójaként ismert nő létrehozta az Együttérzés chartáját, amely megszövegezéséhez olyan vitathatatlan tekintélyeket nyert meg, mint a dalai láma vagy Desmond Tutu. Lehetséges közös erkölcsi alapot létrehozni az öt világvallásból? És elfogadtatni másokkal?

MNO
2009. 11. 12. 18:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csütörtökön ünneplik világszerte az Együttérzés chartájának (Charta of Compassion) bemutatását, amely az öt világvallás közös alapelvein alapul. A különböző vallások neves vezetőinek részvételével összeállított dokumentum célja az emberek közötti valódi párbeszéd megkezdése. Az egykori apáca, ma számos vallásokról szóló könyv szerzőjeként ismert Karen Armstrong hívta életre a kezdeményezést, amelyhez a dalai lámától Desmond Tutun át, Sejk Ali Gomaa egyiptomi főmuftin keresztül számos vallási vezető, Nobel-díjas gondolkodó és békéért küzdő személy vett részt. A charta leleplezését 184 országban több mint 30 ezer ember fogja ma ünnepelni. Magyarországon – a honlap tanúsága szerint – nem lesz rendezvény.

Karen Armstrong könyvei magyarul is olvashatók, ezért nem ismeretlen a hazai közönség számára. A charta megalkotásához az kellett, hogy tavaly elnyerje a TED-díjat: a nonprofit szervezet 100 000 dollárt ad a kitüntetettnek, hogy megvalósítsa egy kívánságát, amely megváltoztatja a világot. Armstrong álma a globális együttérzés megvalósítása, amely olyan beszélgetésen és vitán alapul, ahonnan hiányzik egymás megvetése, megalázása és a másik érveire való reflektálás és a kölcsönös tisztelet az alapja. A charta aranyszabálya ennek megfelelően kimondja, hogy az erkölcs és vallás alapján helyreállítják az együttérzést; úgy térnek vissza az ősi szövegekhez, hogy kizárják az erőszakos interpretációt; biztosítják, hogy a fiatalok megfelelő információkhoz jussanak a hagyományról; támogatják a vallási diverzitás pozitív ábrázolását; minden szenvedő lény iránt együttérzést gyakorolnak, akkor is, ha ellenségként tekintenek rá.

(charterforcompassion.org)

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.