A bukaresti napilapnak azzal kapcsolatosan nyilatkozott a munkaügyi miniszter, hogy Sebastian Vladescu pénzügyminiszter az előző napon bejelentette: az idén mintegy 100 ezer állami alkalmazottat készülnek elbocsátani. Seitan a lapnak kifejtette: ez a becsült adat korántsem biztos még, nem lehet azt „szentírásnak” tekinteni, ráadásul a kormányzat azt sem határozhatja meg központilag, hogy hány emberrel csökkentsék a létszámot az egyes területekre, szakágazatokra, intézményekre lebontva.
Hangsúlyozta: a Nemzetközi Valutalappal (IMF) folytatott tavalyi tárgyalások során nem arról született megállapodás, hogy a munkaerőpiacot milyen mértékben kurtítsák, hanem az állami szféra személyi kiadásainak a csökkentésére helyezték a hangsúlyt. A román kormány számára ugyanis most a költségvetési kiadások megnyirbálása a legfontosabb feladat, ez is feltétele annak, hogy hozzájussanak az IMF-hitel következő, 1,5 milliárd dolláros részletéhez.
A készenléti-hitel megállapodás keretében Románia azt vállalta, hogy a közalkalmazottak béralapját 4-5 év múlva a mostani 9 százalékról visszaszorítja a GDP kevesebb mint 6 százalékára. A román parlament már ennek szellemében fogadta el tavaly ősszel a közalkalmazottak egységes bérezését szabályozó törvényt, ennek értelmében folyamatosan csökkentik a közalkalmazottak számát, amely 2015-ig a törvény elfogadásától számítva 326 ezer állás megszűnését jelenti. Az eddig napvilágot látott információk szerint a közlekedési tárca mintegy 10 ezer dolgozót készül elbocsátani, elsősorban a vasúti teher- és személyszállítás területéről. A fővárosi metrót működtető Metrorex vállalat nem küld utcára alkalmazottakat, tekintve, hogy komoly fejlesztési projekteket készül megvalósítani.
(MTI)
Halálos karambol szenteste, teljesen útzár az érintett szakaszon















Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!