Anglia bűzölgő pocsolya?

Erős kritikát fogalmazott meg Nagy-Britannia muszlimpolitikájával szemben egy afrikai Nobel-díjas író – tudósít a The Guardian. Wole Soyinka szerint a szigetországban sokkal több radikálist képeznek ki, mint az Egyesült Államokban. A KTLA pedig egy polgármesterről ír, aki megpróbált keresztény szokásokat bevezetni a városvezetésben, de hamar ellenállásba ütközött.

Kovács N. László
2010. 02. 02. 15:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

The Guardian (guardian.co.uk)

Anglia „bűzölgő pocsolya” Afrika első Nobel-díjas írója szerint. Wole Soyinka, aki 1986-ban részesült a svéd akadémia irodalmi kitüntetésében, egy nemrég megjelent interjúban azt fejtegeti, hogy az Egyesült Királyság a szélsőséges iszlamisták nevelőhelye, ahol „kiképző iskolákban” a terroristák új generációját dajkálják. Soyinka reakciója azután jelent meg, hogy az Egyesült Államok a meghiúsult karácsonyi merényletet követően figyelőlistára helyezte szülőhazáját, Nigériát mint a terroristák gyakori kiképzőhelyét. „Logikátlan lépés, tipikus amerikai reflex – írja a Nobel-díjas. – Azt az embert nem Nigériában tanították ki, hanem Londonban, ahol egyetemre járt. Anglia bűzlő pocsolya, a fundamentalisták kedvenc terepe. Persze a társadalmi logika szerint minden vallás egyenlően prédikálhat, de valójában ez őrültség, hiszen a többi hit nem szorgalmaz erőszakot. Anglia mégis engedi, ahogy a kommunistáknak is teret adott. Ne felejtsék, Karl Marx angol könyvtárakban írta művei nagy részét. A birodalmi, koloniális arrogancia egy idő után kialakította a nyíltság imádatát.”

A karácsonyi merényletet követően több oldalról is elhangzott a figyelmeztetés: a radikális muzulmánok a brit egyetemeken könnyen találnak áldozatokat. Soyinka szerint azonban a kiképzés már hamarabb megkezdődik. „Az Egyesült Államokban működik egy nagy muszlim szervezet, a Nation of Islam (Iszlám Nemzet), mely a legkevésbé sem szélsőséges intézményeket működtet. Angliában meg a gettókba járnak iskolába a muzulmánok, nem csoda, hogy könnyű őket már korán a szélsőségek felé terelni” – írja Soyinka.

Az afrikai író azt is kifejti, szerinte a Salman Rushdie ellen kiadott halálos paranccsal kezdődött a mai erőszakhullám: „Amikor Komeini élet és halál urává vált, az volt a kezdet. Ez volt a vízválasztó a doktrinált agresszió és a fizikai erőszak között. Amikor ez az ember minden egyes muszlim kezébe helyezte egy író életét, új dolog történt. Mintha különleges jogokat kaptak volna. Az al-Kaida ennek a szellemnek az örököse”.

KTLA (ktla.com)

„Keresztény közösséget” építene egy kaliforniai város polgármestere, az ötlet azonban nem mindenkinek tetszik – írja a KTLA helyi adó honlapja. R. Rex Parris, Lancaster polgármestere múlt heti évértékelő beszédében fejtette ki, hogy a városi képviselő-testület minden tanácskozása előtt valamilyen „istenség megidézését” vezetné be a város lakóinak megszavaztatásával. Bármelyik képviselő szabadon válogathatna a segítségül hívandó felsőbb lények között – mondta Parris, később azonban arról beszélt, „keresztény közösséget kell építeni”.

A Los Angeles megyei amerikai–iszlám kapcsolatok tanácsa elítélte a polgármester terveit és közölte, panaszt kíván benyújtani az igazságügy-minisztériumhoz az ügyben, mivel egy választott tisztségviselő nem erőltetheti rá vallásos meggyőződését választóira. Jogi szakértők szerint a Parris által javasolt terv egyébként sem valósítható meg, hiszen az alkotmány államot és egyházat elválasztó paragrafusaiba ütközik. A muzulmán szervezetek szerint a „keresztény közösség” kitétel kiközösíti a városban élő muszlimokat. „Amerika nem erről szól. Amerika mindenkié” – mondta Antelope Valley, ahol Lancaster is található, iszlám intézetének vezetője. A 120 ezres kisvárost vezető polgármester azonban úgy érzi, az ellene vezetett kampány csupán hírnévre vágyó aktivisták műve, és nem érti, mi gondja lehet bárkinek Jézus megidézésével. Bocsánatot kérni nem fog – nyilatkozta.

Nem ez az első eset, hogy Lancaster városa a vallási ellentétek színterévé válik, sőt az előző botrány igazából még el sem csitult. A városi tanács egyik tagja a múlt héten így kommentálta a hírt, mely szerint egy New York-i muzulmán asszony lefejezte a férjét: „Valójában erről szól az ő vallásuk, és a lefejezések és becsületbeli gyilkosságok csupán a kezdetei annak az áradatnak, mely az Egyesült Államok felé tart. Azt mondják, a szélsőségesek csupán apró kisebbséget alkotnak, de én tudom, hogy ez az igazi arcuk” – írta a hölgy a Facebook-oldalán. Antelope Valley területén körülbelül 10 ezer muzulmán vallású személy él, ez a teljes lakosság körülbelül két és fél százaléka.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.