Sérülhetnek a jogállami értékek

A nemzetbiztonsági szolgálatokról szóló törvény felülvizsgálatát tartja szükségesnek az állampolgári jogok országgyűlési biztosa, ehhez az Országgyűlés illetékes bizottságának támogatását kérte – közölte Szabó Máté hivatala hétfőn, miután az ombudsman áttekintette a romák elleni gyilkosságok felderítésével kapcsolatos nemzetbiztonsági szolgálati munkát értékelő tényfeltáró munkacsoport nyilvános jelentését.

MNO
2010. 02. 01. 11:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A közleményben az áll: az állampolgári jogok országgyűlési biztosát a törvény nem hatalmazza fel arra, hogy észrevételt tegyen a tényfeltáró munkacsoport jelentéséről. Szabó Máté azonban feladat- és hatáskörének keretei között kiemelt figyelmet fordít a nemzetbiztonsági szolgálatok tevékenységére, és ismételten felhívta a figyelmet arra, hogy halaszthatatlan a nemzetbiztonsági szolgálatokról szóló törvény – és az ahhoz kapcsolódó jogszabályok – felülvizsgálata.

Az ombudsman levélben válaszolt az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága elnökének, miután megkapta tőle a tényfeltáró munkacsoport jelentésének nyilvános változatát. Szabó Máté szerint a kormánnyal 2008-ban kezdeményezett párbeszéd igazolta: nincsenek világos határok a bűnüldözés, a nemzetbiztonsági védelem és az általános biztonságpolitikai szempontok között. Ezek a bizonytalanságok a jövőben a jogállami alapértékek sérelméhez vezethetnek, ronthatják a nemzetbiztonsági műveletek szakmai hatásfokát – figyelmeztetett akkor az ombudsman.

Az alkotmányos demokrácia működésének nélkülözhetetlen feltétele a helyes arányok és egyensúly megteremtése – hangsúlyozta az országgyűlési biztos. Szabó Máté úgy vélte, hogy ehhez a biztonságpolitika, a jog és a nemzetbiztonsági szakma együttműködése szükséges, és tisztázta azt is: a nemzetbiztonsági védelemmel kapcsolatos alkotmányossági és célszerűségi problémák az ombudsman eszközeivel nem oldhatók meg, és a véleménykülönbségek fennmaradtak.

Szabó Máté és a polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat irányító, 2009 tavaszán hivatalba lépett tárca nélküli miniszter egyetértett abban, hogy a globalizáció következtében megváltozott körülmények miatt indokolt újragondolni és kiegészíteni a nemzetbiztonsági szolgálatokról 15 éve hozott törvényt. Megállapodtak abban, hogy az ombudsman munkatársai elméleti segítséget adnak a nemzetbiztonsági törvény áttekintésére megalakuló munkacsoportnak. Az első szakmai megbeszélés után azonban a tényleges munka hamarosan megállt – tartalmazza a hivatal közleménye.

(MTI)

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.