Leállt a gyár, keveslik a fizetést

Munkabeszüntetéssel tiltakoznak a Honda dél-kínai összeszerelő üzemének dolgozói az alacsony fizetésük miatt, miközben a cég elnöke napokkal ezelőtt közölte: 36 százalékkal növelni kívánja kínai gyártókapacitását – jelentette a kínai média pénteken.

MNO
2010. 05. 28. 5:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nanhai Honda fosani (Foshan) gyárában csütörtökön dolgozók százai vonultak fel fehér munkaruhában, piros-fehér sapkában – sokan maszkban –, béremelést követelve. A Kuangtung (Guangdong) tartományi üzemben egy dolgozó átlagosan 800-1000 jüant (26-32 ezer forint) keres havonta.

A munkavállalók és a vállalat menedzsmentje közötti tárgyalások sikertelensége után a Honda Motor valamennyi kínai üzemében leállt a munka. Így Kuangtungban összesen négy gyárban, köztük ott, ahol az Accord szedánt és az Odyssey egyterűt gyártják, valamint Hupej (Hubei) tartományban is. Köztük van olyan, amelynek jelentős európai szállítási kötelezettségei vannak. A sebességváltók utánpótlásának leállása miatt a közép-kínai Vuhanban (Wuhan) lévő Dongfeng Honda gyárban is szünetel az összeszerelés. A cég egyelőre nem tudja, mikor indulhatnak meg újra a gyártósorok.

A dolgozók elmondták, hogy valójában május 17-én kezdték a sztrájkot, amelyben közel kétezer ember vesz részt, de később ideiglenesen folytatták a munkát. Az egyik munkás arról is beszámolt, hogy sokan azért viselnek maszkot, mert a vezetők utasítására az utóbbi időben elkezdték fényképezni és videóra venni őket.

Egy másik alkalmazott, akinek 900 jüan a fizetése, azt nehezményezte, hogy a szállójukon két munkás kénytelen egy ágyon osztozni, továbbá a víz és az elektromos áram használatáért havonta 80 jüant levonnak a bérükből.

„A vállalat beleegyezett abba, hogy 300 jüannal (közel ezer forint) felemelje a fizetésünket, de mi addig nem vesszük fel a munkát, amíg nem fogadják el 800 vagy 1000 jüanos követelésünket” – jelentette ki.

A csütörtöki megmozdulásra két nappal azt követően került sor, hogy a Honda Motor elnöke, Ito Takanobu Kuangtungban bejelentette, 2012-ig 36 százalékkal bővíteni kívánják gyártókapacitásukat, ami azt jelenti, hogy két év múlva Japán második legnagyobb autógyára Kínában 830 ezer darab előállítására lesz képes.

(MTI)

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.