Az alapító, Supka Géza polihisztor szellemében

A 81. Ünnepi Könyvhét idén június 3-án, csütörtökön délután négykor kezdődik Borbándi Gyula Münchenben élő író ünnepi beszédével a Vörösmarty téren és június 7-én, hétfőn este zárul. Zentai Péter László, az ünnepi könyvhét és a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése igazgatója a Petőfi Irodalmi Múzeumban tartott keddi sajtótájékoztatón elmondta: nincs a világon még egy irodalmi műhelyeket népszerűsítő könyves rendezvény, amely 1929-es alapítása óta folyamatos, az ország minden számottevő városára kiterjed, s ahol az élő magyar irodalom szinte minden alkotója az ünnepi napokon dedikálóasztal mellé ül, s találkozik olvasóival.

Kutassy Máté
2010. 06. 01. 13:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

1927 pünkösdvasárnapján a Magyar Könyvkiadók és Könyvkereskedők Országos Egyesülete miskolci közgyűlésén a Literatura című irodalmi folyóirat főszerkesztője, Supka Géza – talán az utolsó polihisztor – egy teljesen kidolgozott javaslattal állt elő. Ennek lényege az volt, hogy a magyar irodalom, a magyar könyv népszerűsítése érdekében évenként az ország minden településén egy időben könyvnapokat kell rendezni. Ahogy a mindenre kiterjedő javaslatban fogalmazott: „Az évnek egyik napján az ország minden városában és falujában könyvnap rendeztessék, amely az írót és a közönséget közvetlen kontaktusba hozza egymással, hogy ezen a napon egyszer egy évben a könyvírás és a könyvkiadás művészete is kimenjen az utcára, éspedig ingujjban, közvetlen, bohém formában.”

A terv két évvel később vált valósággá, a Supka Géza megálmodta Ünnepi Könyvnap 1929-ben debütált a Vörösmarty téren. A könyvhét alapítója olasz és finn mintát követett, de míg ezen országokban már csak az emlékét őrzik egy ilyen típusú rendezvénynek, a néhány évtizeddel később könyvhétté terebélyesedő magyar ünnep túlélte a 20. század minden megpróbáltatását. A kiadók és az írók a legnehezebb időszakban is kivonultak a közterekre, könyvhét volt a németek megszállta országban, a rommá lőtt fővárosban és a háborút követő diktatúra éveiben egyaránt. Egyetlen egyszer maradt csak el, de erre a hiátusra is jó emlékezni, hisz pontosan kifejezi a könyvhét szellemiségét. Bebörtönzött pályatársaik miatt 1957-ben sem az írók, sem a kiadók nem akartak ünnepelni.

A könyvhetet szervező Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése mindvégig híven ragaszkodott, ragaszkodik ma is a Supka Géza-féle tradícióhoz, eredeti javaslatának minden lényeges eleméhez – mondotta Zentai Péter László. Meggyőződése, hogy a könyvhét fennmaradásának, népszerűségének ez az egyik legfőbb záloga. Az elmúlt két évtizedben is megőrizték a könyvhét eredeti helyszínét, a Vörösmarty teret. Idén a Váci utcával és a Deák Ferenc utcával kiegészült központi helyszínen a hazai és a határon túli, döntő többségükben irodalmat, magyar szerzőket megjelentető kiadók 152 pavilonból kínálják újdonságaikat, s csak ezen a helyszínen több mint 1000 dedikálásra kerül sor. A könyvhétre, s a rendezvényhez immáron kilenc éve szervesen kapcsolódó Gyermekkönyvnapokra idén kis híján négyszáz könyves újdonság jelenik meg. A szervezők és a több mint 250 hazai és határon túli könyves cég mindent elkövet azért, hogy méltóan ünnepeljék meg az irodalmat, alkotóikat és könyves műhelyeiket. Igényesen díszítik fel a teret, a központi helyszínen két színpadon zajlanak kísérőprogramok, s a társművészetek képviselői, zenészek, zenekarok, neves színészek népszerűsítik az irodalmat, szórakoztatják a közönséget. Idén is kialakítanak egy Könyvheti Olvasóklubot, ahol a könyvbarátok kikölcsönözhetik a könyvheti köteteket, s nyugodt körülmények között olvashatják azokat. Június 5-én szombaton a Vörösmarty téren Könyvek Éjszakája lesz, az egész teret megvilágítják, és az írók késő éjszakáig dedikálóasztalok mellett várják híveiket. A határon túli magyarok jelenlétét még nyomatékosabbá teszi, hogy június 4-ét, Trianon emléknapját az Országgyűlés határozata a nemzeti összetartozás napjává avatta.

A kínálatból csupán tallózva: a Kráter Műhely Egyesület sátránál a Vörösmarty téren június 3–7. között csütörtöktől hétfőig 10-18 óráig kapható Dobai Péter Latin lélegzet, Pomogáts Béla Psalmus Hungaricus, Németh László Alsóvárosi búcsú, Igmándi Szűcs István Rőzselángok melegében, Szenteleky Kornél Isola Bella című kötete. Az Orpheus sátornál szombaton 12-13 óráig Nyerges Gábor Ádám dedikálja Helyi érzéstelenítés, 4-15-ig pedig Hárs Ernő az Életed nélkül című kötetét. Lapunk munkatársai közül Kristóf Attila Kék bagoly című meseregényét június 5-én, szombaton 11 és 12 óra között dedikálja a Vörösmarty téren, a Széphalom Kiadó könyvessátránál. Pósa Zoltán az Alkotmány utcai Heltai Gáspár unitárius könyvesstand 82. számú pavilonjánál szombaton délután háromtól négyig a Pósa Zotán breviárima című könyvet, ugyanaznap öttől hatig és este kilenctől tízig a Vörösmarty téren, a Magyar Napló sátornál Az ifjúság maradéka című regényét dedikálja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.