Bekeményít az EU az államháztartási hiánnyal kapcsolatban

Támogatják az Európai Unió tagországai, hogy szigorítsák az államháztartási fegyelemre vonatkozó szabályokat, illetve lehetővé tegyék a pénzügyi problémák azonosítását még azelőtt, hogy igazán súlyossá válnának – jelentette be Herman Van Rompuy, az EU elnöke hétfő este Luxembourgban tartott sajtótájékoztatóján.

MNO
2010. 06. 08. 6:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A belga politikus azt követően nyilatkozott, hogy vezetésével találkozót tartott az a – többnyire az EU-tagországok pénzügyminisztereiből álló – munkacsoport, amelynek feladata, hogy a jövőbeni gazdasági válsághelyzetek elkerülése érdekében kidolgozza az uniós gazdaságpolitikai együttműködés fokozásának irányait. Közlése szerint támogatják a miniszterek azt a tervet, hogy az unió már a jóváhagyása előtt áttekinthesse a tagországok költségvetési tervezetét, illetve azt is, hogy vezessenek be szigorúbb szankciókat az államháztartási hiánykorlátot nem tartó országok fegyelmezésére. A büntetőintézkedések mibenlétéről azonban nem döntöttek, erről később tárgyalnak majd.

A büdzsével kapcsolatban pedig világossá tette, hogy az uniós intézmények csak nagy vonalaikban tekintik majd át a tervezeteket, a részletes elemzés a nemzeti parlamentek illetékességében marad. Van Rompuy elképzelhetőnek tartja azt is, hogy a súlyosabb helyzetet megelőzendő a jövőben lehetséges lesz a szankciókat már azelőtt kivetni, hogy a hiány elérné a küszöböt, amely jelenleg a bruttó hazai termék (GDP) 3 százaléka.

Az euróövezetben jelenleg is létezik szankcionálási (például uniós támogatásmegvonási) lehetőség az előírtnál magasabb hiányú országok ellen, de ezzel az eszközzel eddig még sohasem éltek. A találkozó magyar résztvevője, Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter újságíróknak elmondta: a munkacsoport azt a kérdést vitatta, hogyan lehet stabilizálni az eurózónát és a teljes uniót pénzügyi szempontból. „Az Európai Unió ma sérülékeny, mert egy sor ország államháztartási hiánya meghaladja a 3 százalékot, és magas az államadósság is” – fejtette ki. Matolcsy úgy fogalmazott, hogy a gazdaságpolitikai koordináció átgondolásával az EU tagállamai „a válságot felhasználva mennek előre. Az unió akkor lesz erősebb, ha a tagállamok betartják a deficitszintre és az államadósságszintre vonatkozó vállalásaikat” – fejtette ki a magyar miniszter is.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.