Kátránydarabok és ragacsos olaj a floridai homokon + Videók + Képek

Elérte Floridát az olajszennyeződés a Mexikói-öbölben. Kátránydarabokat és ragacsos olajat sodort partra a víz az északnyugati Pensacola üdülőparadicsomának hófehér homokú strandjainál.

MNO
2010. 06. 05. 9:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A leginkább sújtott Louisiana, valamint Mississippi és Alabama után Florida a negyedik öbölmenti állam, amelyet elért az egyre terjedő olajfolt. Péntekig összesen 225 kilométernyi partszakasz szennyeződött be.


A napfényállam – amelynek évente 60 milliárd dolláros bevétele származik a turizmusból – sem tudta elkerülni az amerikai történelem legsúlyosabb olajkatasztrófáját. Pensacola Beach úgy hirdeti magát, mint ahol a világ legfehérebb strandjai vannak. Helyszíni beszámolók szerint a strandolók, köztük gyerekek rozsdabarna kátránydarabokat szedegettek a homokban, a rögök nagysága a gombtól a teniszlabdaméretig terjedt.

A floridai hatóságok újabb tisztító munkások bevetéséről és még több tengeri védőgát lefektetéséről döntöttek. Charlie Crist kormányzó újabb 100 millió dollárt kért a katasztrófáért felelősnek tartott BP brit vállalattól, amely már 25 millió dollárral segítette a védekezési műveleteket.


A Nemzeti Légkörkutató Központ a vízbe ömlött nyersolaj mozgásának számítógépes modellezése alapján azt jósolta, hogy az olajszennyeződés Florida megkerülésével heteken belül elérheti az Egyesült Államok keleti, atlanti partvidékét, és eljuthat egészen Észak-Karolina magasságáig, a Hatteras-fokig.

Barack Obama elnök – az elmúlt hat hétben már harmadik alkalommal – Louisiana államba utazott a katasztrófa ügyében. Louisiana, Florida és Alabama kormányzójával, helyi tisztviselőkkel és lakosokkal találkozott, tájékozódott a szennyeződés hatásairól, a kárelhárítás folyamatáról. A ránehezedő politikai nyomás miatt hirtelen lemondta Indonéziába és Ausztráliba tervezett útját.

Fotók: Reuters

A dél-floridai egyetem kutatói laboratóriumi tesztek alapján pénteken Baton Rouge-ban közölték: a mélytengeri kútból kiömlött olaj egy része legalább két hatalmas víz alatti szennyeződéstömeggé állt össze. Tony Hayward, a BP vezérigazgatója néhány napja azt állította: nincs bizonyíték a vízfelszín alatti lebegő olajtömegek létezésére.

(MR)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.