Kettős állampolgárság: Fico csak a magyarokkal kekeckedik

Magyarországgal nem, de minden más országgal kész megegyezni Szlovákia a kettős állampolgárság ügyében – írja az Új Szó című szlovákiai magyar napilap szerdán.• Fico támogatja Slotáék erődemonstrációját és részt is vesz azon

MNO
2010. 06. 02. 9:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A cikk szerzője rámutat: Pozsonynak gondot okoz, hogy a külföldön élő szlovákok már tiltakoztak amiatt, hogy választaniuk kell a szlovák és az illető ország állampolgársága között. Az újság Robert Fico miniszterelnök egyik kijelentésére hivatkozva azt írja, hogy azok szlovák állampolgársága nincs veszélyben, akik július 17-ig, a szlovák állampolgársági törvény módosításának életbelépéséig kérvényezik az idegen ország állampolgárságát. „Őket nem a módosítás alapján ítéljük meg” – jelentette ki korábban a kormányfő. „Minden érintett ország esetében készek vagyunk a tárgyalásokra, hogy állampolgáraink elégedettek legyenek, de Magyarország esetében nem engedhetjük meg magunknak azt a kockázatot, hogy valaki egyetlen óra magyarországi tartózkodás nélkül megkaphassa a magyar állampolgárságot” – idézi az újság a miniszterelnököt. Fico szerint ugyanis a tartós lakhely minden ország esetében teljesen természetes feltétel. Az ügyben Berényi József, a Magyar Koalíció Pártjának alelnöke, parlamenti képviselő interpellálta Robert Kalinák belügyminisztert. Azt szeretné megtudni, hogy Magyarországgal miért nem folytatnak ilyen tárgyalásokat.

Jogászok szerint Szlovákia megoldhatja a kettős állampolgárság problémáját más államokkal bilaterális, kétoldalú szerződések alapján, jogilag ez elképzelhető. „A nemzetközi szerződéseknek magasabb jogerejük van, mint a hazai jogszabályoknak” – magyarázta a lapnak Szekeres Klaudia jogász. Ugyanakkor azonban úgy véli, hogy ez a megoldás diszkriminációt eredményez, vagyis nem tartja ezt elfogadható megoldásnak. Szerinte létjogosultsága van a kettős állampolgárság engedélyezésének és tiltásának is, mindkettőre van példa, a szlovák eljárást azonban nem tartja rendben lévőnek. „Van jogalapja a szlovák korlátozásnak is, de azt nem tartom rendjén lévőnek, hogy két állam rossz viszonya miatt az állampolgár szenvedjen” – mondta Szekeres Klaudia, aki úgy véli, nemzetközi szempontból ez nem védhető.

Petőcz Kálmán külpolitikai szakértő szerint a szlovák fél eljárása megkérdőjelezhető. „Nem hiszem, hogy ezt meg lehetne védeni nemzetközi fórumokon, mivel ez diszkrimináló lenne” – mondta a somorjai Fórum Intézet munkatársa. Szerinte „ez az eljárás épp a fordítottja annak, amiről az állampolgárság szól, hiszen a szlovák fél váltig állítja, hogy az elsődleges állampolgárság ahhoz az országhoz kapcsolódik, amelyhez az illetőt szoros kapcsolatok fűzik, ahol született, ahol lakik”. Szlovákia volt ENSZ-nagykövete szerint a bilaterális megegyezésekkel éppen fordított módon járnának el. „Engedélyeznék a kettős állampolgárságot az Ausztráliában élőnek, aki valójában otthagyta a hazáját, aki viszont nem hagyta ott, annak nem engednék, ez hatványozott diszkrimináció” – véli Petőcz. „Ez nem védhető semmilyen nemzetközi fórum, főleg nem emberi jogi fórum előtt, ez az állampolgárság alapelveinek feje tetejére állítását jelenti” – jelentette ki a volt diplomata.

(mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.