Az újság emlékeztet rá, hogy a szlovák pénzügyminisztérium az idei évre 5,5 százalékos államháztartási hiánnyal számol, de az egyik gazdasági elemző központ 7,4 százalékkal prognosztizál. A legnagyobb kormánypárt, a Robert Fico vezette Smer az utóbbi négy évben pénzosztogatást folytatott, a párt a gazdasági válság közben is növelni szeretné az állami kiadásokat. Eközben fontos számára az állam szerepének a megerősítése is. Ez „a piacot súlyosan deformáló árszabályozásokat, és a párthoz közel álló vállalkozók által kiemeltnek tekintett ágazatok állami támogatását jelenti” – véli a cikk szerzője.
A Smer koalíciós partnere, a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) alig foglalkozik gazdasági kérdésekkel választási programjában. Az államháztartással kapcsolatban azt ígéri, hogy 2013-ig a hiányt 3 százalék alá szeretnék csökkenteni, de a csökkentés módjáról nem tesznek említést. A harmadik kormánypárt, a Vladimir Meciar által vezetett HZDS a kiadások növelésével párhuzamosan csökkentené az áfakulcsot és a járulékok mértékét is. A lap szerint a párt nem ad világos választ arra, hogyan tudná ezt végrehajtani úgy, hogy közben ne vigye csődbe az országot.
Az INESS gazdaság- és társadalomkutató intézetet idézve a lap arról ír, hogy a kereszténydemokrata SDKÚ-nak több olyan intézkedése lenne (sztrádaprogram, szociális és egészségügyi kiadások, kiemelt ágazatok támogatása), amelyek miatt a szlovák államháztartási hiány akár még nőhetne is. Ugyanakkor a párt konkrét lépéseket javasol a korrupció ellen és az állami pénzek átláthatóbb felhasználása érdekében. A szintén kereszténydemokrata KDH rövidtávon a többi párthoz hasonló, a kiadásokat jelentős mértékben növelő ígéretekkel próbálja megnyerni a választókat. Konkrét lépéseket javasol ugyanakkor a vállalkozói környezet javítására, a legkisebb cégeket pedig alacsonyabb átalányadó bevezetésével támogatnák.
A Csáky Pál által vezetett Magyar Koalíció Pártja (MKP) programja szerint csökkentené az államháztartás hiányát, s 2013-ra ezt a nemzeti össztermék 3 százaléka alá kívánja leszorítani. Olyan növekedést támogatnak, amely nemcsak a nagybefektetők, nagyvállalatok és szűk csoportok elvárásainak felel meg, hanem a társadalom egészének növekedési igényére épül. Külön figyelnének a dél-szlovákiai régió fejlesztésére.
A Szlovák Vállalkozói Szövetség szerint az SDKÚ és a KDH után az MKP ígéretei látszanak a leginkább megvalósíthatónak.
A Bugár Béla pártja, a Híd az átláthatóság, a korrupció csökkentése
vagy a közbeszerzési eljárások javítása mellett kevés javaslatot tett arra, hogyan is javíthatnánk az államháztartás hiányán. A Híd az eddiginél intenzívebb együttműködést ígér a vállalkozóknak a törvényalkotás során.
A Szabadság és Szolidaritás (SaS) az egyedüli párt, amely kiszámolta, hogy a programjában szereplő ígéretei milyen hatással lennének a költségvetésre. Az általa jelzett megszorító intézkedéseknek köszönhetően megtakarított pénzösszeget azonban rögtön el is költenék az ígéreteikre. Az INESS szerint a párt felismerte a vállalkozók fő problémáit, és konkrét intézkedéseket javasol. Az SaS kivételnek számít abból a szempontból is, hogy szeretné felszámolni a befektetőknek nyújtott állami támogatásokat.
(MTI)

Elképesztő, mit mondott a tárgyalásán a karateedző, aki felrúgott egy fiút a szolnoki kalandparkban