Néhány évvel ezelőtt a Tápió-vidéki madarászoknak az a nagyszerű ötlete támadt, hogy a gólyagyűrűzésekre meghívják azokat a helyi lakosokat, az akár távolabbról is az eseményre érkező érdeklődőket, akik szeretnének testközelből találkozni egy gólyafiókával – így született meg a gólyaroadshow.
A madarak olyan rejtett életfolyamatainak, mint a madárvonulás, az élettartam, a pár- és területhűség, a napi aktivitás, az élőhelyválasztás vizsgálatához elengedhetetlen a madarak azonosíthatósága, melyet különböző jelölési eszközökkel érnek el. Ezek közül a legszélesebb körben alkalmazottak – különösen a gólyák esetében – az alumínium és színes madárgyűrűk, de ma már lehetőség van akár műholdas adók felszerelésére is a közepes és nagy testű madarakra.
A nagy testű madarak jelölésének alapvető problémája a befoghatóság, ami a kifejlett egyedek esetében különösen nehéz. Ezért a gémeket, gólyákat, kócsagokat, sasokat túlnyomórészt fiókakorban, még a fészekben gyűrűzzük meg. Az április végén–május elején költeni kezdő fehér gólyák fiókái általában június 10-15. között érik el azt a kort, amikor már gyűrűzhetők, bár az időjárástól függően, hideg nyárelő esetén ez akár 1-2 hetet is csúszhat.
A héten indul az MME gólyaroadshow-ja. Az elmúlt hetek rossz időjárása a hirtelen beköszöntött nyár ellenére is érezteti még a hatását. Több helyszínen kellett már átszervezni a gyűrűzők útvonalát, mert pusztulnak a gólyafiókák. Kedd reggel épp Bács-Kiskun megyéből érkezett szomorú adat, míg a múlt héten például a gólyakamerás nagyhalászi fészekben pusztult el két fióka.
(mme.hu)