A bukaresti metrót működtető Metrorex vállalat dolgozói azért szüntették be a munkát, mert így akarták kifejezni szolidaritásukat a közalkalmazottakkal, akiknek bérét júniustól 25 százalékkal csökkenti a kormány. A román fővárosi metrót naponta mintegy 650 ezer ember használja.
A kétmillió lakosú városban a közlekedést elviselhetőbbé tette, hogy a felszíni tömegközlekedést működtető RATB vállalat dolgozói nem csatlakoztak a sztrájkhoz, így a buszok, a trolibuszok és a villamosok a normális menetrend szerint közlekedtek. Szintén enyhítette a sztrájk következményeit, hogy a metrósok lerövidítették az eredetileg tizenkét órásra tervezett munkabeszüntetést egy bukaresti humanitárius koncert szervezőinek a kérésére. Így helyi idő szerint tizenkettő után a metrószerelvények már elhagyták a garázst. A metrósok kilátásba helyzeték azonban, hogy két hét múlva meghatározatlan időre szóló általános sztrájkot robbantanak ki, ha az ő béreiket is 25 százalékkal csökkentik.
A részben vagy teljes mértékben a román állam tulajdonában lévő cégek – mint amilyenek a bukaresti tömegközlekedési vállalatok is – dolgozói nem közalkalmazottak, ezért a kormány által elfogadott megszorítások egyelőre nem vonatkoznak rájuk. A kormány tagjai azonban egymásnak ellentmondóan nyilatkoztak az állami vállalatok alkalmazottainak a béreiről. Mihai Seitan munkaügyi miniszter bejelentette, hogy az ő jövedelmüket is lefaragják 25 százalékkal, amit Sebastian Vladescu pénzügyminiszter cáfolt. Ez utóbbi közölte, hogy a kormány dolgozik egy külön törvénytervezeten, amely az állami vállalatok dolgozóira vonatkozik, de nem árult el részleteket.
Kedden Románia több nagyvárosában is tüntetések voltak, így az erdélyi Marosvásárhelyen például kétezer közalkalmazott és nyugdíjas vonult az utcára, akárcsak a dél-romániai Craiovában és a kelet-romániai Jászvásárban. A tüntetők a kormány lemondását követelték amiatt, hogy 25 százalékkal csökkennek a közalkalmazotti bérek és 15 százalékkal a nyugdíjak. Hétfőn a köztisztviselők, az egészségügyben dolgozók és a tanárok egy része tartott általános sztrájkot.
A román kormány azért kénytelen kemény megszorító intézkedéseket elfogadtatni, hogy tartani tudja a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) szemben vállalt, a bruttó hazai termék (GDP) 6,8 százalékát kitevő államháztartási hiányt, amely a kiadáscsökkentő intézkedések nélkül elérné a GDP 9,1 százalékát.
(MTI)

Őt keresi a rendőrség a Lakatos Márk-botrányban