Táblabíróság előtt a köztisztviselő

Kedden áll a Szegedi Ítélőtábla elé R. Péter Dezső, akit korábban magánokirat-hamisítás és hamis tanúzásra felhívás miatt marasztalt el a megyei bíróság, mert a békéscsabai polgármesteri hivatal köztisztviselőjeként visszaélt hivatali helyzetével.

MNO
2010. 06. 07. 19:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ötrendbeli hivatali visszaélés büntettében, 7 rendbeli magánokirat-hamisítás vétségében és hamis tanúzásra felhívás vétségében mondta ki bűnösnek a Békés Megyei Bíróság 2009. december 15-én R. Péter Dezső (1951 – békéscsabai lakos) vádlottat. Ezért őt a bíróság – halmazati büntetésül – 2 év, végrehajtásában 3 év próbaidőre felfüggesztett börtönbüntetésre és 500 ezer forint pénzmellékbüntetésre ítélte. A döntés ellen a vádlott és védője elsődlegesen felmentés, másodlagosan a büntetés enyhítése érdekében nyújtott be fellebbezést, így került az ügy a Szegedi Ítélőtáblára – tájékoztatta lapunkat Bátyi Zoltán sajtóreferens.

R. Péter Dezső vádlott 1992 decemberétől 2006. december 31-ig Békéscsaba Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatalában dolgozott köztisztviselőként, mint környezet- és természetvédelmi főmunkatárs. Munkaköri leírása szerint – többek között – felelős volt a levegőtisztaság, zaj-, rezgésvédelemmel kapcsolatos, valamint a kommunális hulladékkezeléssel kapcsolatos hatósági feladatok szakszerű végrehajtásért. Megkeresésre szakhatóságként közreműködött más hatóságok eljárásában. A vádlottnak Békéscsaba jegyzője 1996-ban engedélyezte, hogy köztisztviselői munkaviszonya mellett környezetvédelmi oktatást, a „jegyző hatáskörzetén kívül” környezetvédelmi hatástanulmányokat készítsen, és ugyancsak a „jegyező hatáskörzetén kívül” környezetvédelmi szaktanácsadást és mezőgazdasági növényvédelmi szaktanácsadást végezhessen.

A vádlott egy bétén keresztül 1998. december 18-ától környezetvédelmi hatástanulmányok, zajmérési jegyzőkönyvek elkészítésével foglalkozott, azonban a jegyzői engedélyben foglaltakat nem tartotta be, olyan létesítmények működésével kapcsolatos hatástanulmányokat és zajmérési jegyzőkönyveket is készített, amelyek a város jegyzőjének hatáskörébe és illetékességi területéhez tartoztak. Hitelesített zajmérő berendezéssel nem rendelkezett, zajmérést ilyen készülék hiányában nem végezhetett.

A vádlott 2003. november 28-án, Békéscsabán egy karosszéria-javító üzemhez ment, hogy ott zajmérést végezzen. Ennek elvégzése után a vádlott 50 ezer forintot kért és kapott az üzletvezetőtől, amely összegről nyugtát vagy számlát nem adott. A vádlott a hivatali helyzetével visszaélt, amikor a mérési tevékenységet elvállalta, elvégezte, azért pénzt kért és vett át a sértettől.

Ezt követően a vádlott további helyeken is vállalt zajmérési munkákat – áll az I. fokon eljáró bíróság ítéletében -, így például sörözőkben, szórakozóhelyen, diszkóban 40 ezer forintokért, majd a jegyzőkönyvekben a valóságtól eltérően mást tüntetett fel a munka elvégzőjeként, hamis jegyzőkönyveket készített, attól tartva, hogy kiderül: a bt. nevében, a jegyző hatáskörébe és illetékességébe tartozó ügyben eljárva, ráadásul nem érvényesített zajmérő készülékkel készített zajvizsgálatokat – áll az I. fokon eljáró bíróság ítéletében.

(beol.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.