Ötrendbeli hivatali visszaélés büntettében, 7 rendbeli magánokirat-hamisítás vétségében és hamis tanúzásra felhívás vétségében mondta ki bűnösnek a Békés Megyei Bíróság 2009. december 15-én R. Péter Dezső (1951 – békéscsabai lakos) vádlottat. Ezért őt a bíróság – halmazati büntetésül – 2 év, végrehajtásában 3 év próbaidőre felfüggesztett börtönbüntetésre és 500 ezer forint pénzmellékbüntetésre ítélte. A döntés ellen a vádlott és védője elsődlegesen felmentés, másodlagosan a büntetés enyhítése érdekében nyújtott be fellebbezést, így került az ügy a Szegedi Ítélőtáblára – tájékoztatta lapunkat Bátyi Zoltán sajtóreferens.
R. Péter Dezső vádlott 1992 decemberétől 2006. december 31-ig Békéscsaba Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatalában dolgozott köztisztviselőként, mint környezet- és természetvédelmi főmunkatárs. Munkaköri leírása szerint – többek között – felelős volt a levegőtisztaság, zaj-, rezgésvédelemmel kapcsolatos, valamint a kommunális hulladékkezeléssel kapcsolatos hatósági feladatok szakszerű végrehajtásért. Megkeresésre szakhatóságként közreműködött más hatóságok eljárásában. A vádlottnak Békéscsaba jegyzője 1996-ban engedélyezte, hogy köztisztviselői munkaviszonya mellett környezetvédelmi oktatást, a „jegyző hatáskörzetén kívül” környezetvédelmi hatástanulmányokat készítsen, és ugyancsak a „jegyező hatáskörzetén kívül” környezetvédelmi szaktanácsadást és mezőgazdasági növényvédelmi szaktanácsadást végezhessen.
A vádlott egy bétén keresztül 1998. december 18-ától környezetvédelmi hatástanulmányok, zajmérési jegyzőkönyvek elkészítésével foglalkozott, azonban a jegyzői engedélyben foglaltakat nem tartotta be, olyan létesítmények működésével kapcsolatos hatástanulmányokat és zajmérési jegyzőkönyveket is készített, amelyek a város jegyzőjének hatáskörébe és illetékességi területéhez tartoztak. Hitelesített zajmérő berendezéssel nem rendelkezett, zajmérést ilyen készülék hiányában nem végezhetett.
A vádlott 2003. november 28-án, Békéscsabán egy karosszéria-javító üzemhez ment, hogy ott zajmérést végezzen. Ennek elvégzése után a vádlott 50 ezer forintot kért és kapott az üzletvezetőtől, amely összegről nyugtát vagy számlát nem adott. A vádlott a hivatali helyzetével visszaélt, amikor a mérési tevékenységet elvállalta, elvégezte, azért pénzt kért és vett át a sértettől.
Ezt követően a vádlott további helyeken is vállalt zajmérési munkákat – áll az I. fokon eljáró bíróság ítéletében -, így például sörözőkben, szórakozóhelyen, diszkóban 40 ezer forintokért, majd a jegyzőkönyvekben a valóságtól eltérően mást tüntetett fel a munka elvégzőjeként, hamis jegyzőkönyveket készített, attól tartva, hogy kiderül: a bt. nevében, a jegyző hatáskörébe és illetékességébe tartozó ügyben eljárva, ráadásul nem érvényesített zajmérő készülékkel készített zajvizsgálatokat – áll az I. fokon eljáró bíróság ítéletében.
(beol.hu)

Csak a legokosabbak érnek el 7 pontot ebben a vegyes műveltségi kvízben