„Nem is gondolnánk, mennyi mikroszkopikus méretű parazita lakik az autóinkban, pedig ezek a parányi rovarok számtalan kellemetlen tünetet, allergiás panaszt okozhatnak. Főleg, hogy ma már szinte a fél életünket az autóinkban töltjük” – mondja Kalán Pál termográfus, akiben a dr. House sorozat kapcsán merült fel az ötlet: vajon az autók klímaberendezései, pollenszűrői, kárpitjai milyen allergizáló élősködőket rejthetnek?
A kíváncsiságot tett követte: először orvosokkal, szakemberekkel konzultált a témáról, majd vásárolt egy speciális levegőbiológiai mérőműszert, amellyel mérhető az autók, buszok levegőjének szennyezettsége, és az üléshuzat „fertőzöttsége”. „Ez a precíziós műszer beszívja az autóklímából kijövő levegőt, és annak mikroszkopikus tartalmát egy petricsészébe gyűjti. Az így nyert anyagmintát az Országos Környezetegészségügyi Intézet (OKI) egyik laboratóriumába küldjük, ahol kitenyésztik, majd elemzik azt. Ilyen jellegű, gépjárművekre is kiterjedő levegőbiológiai mérést mi végzünk először Magyarországon” – foglalja össze a lényeget
Kalán Pál. Gáspár Zsolt több mint egy tucat autó és busz levegőbiológiai mérését végezte el szerdán Kecskeméten, ahol taxik és autóbuszok sora várta, hogy átessen a speciális levegőbiológiai és autókárpit tesztelésen. A mintavételt a helyszínen figyelemmel kísérte Szax Anita biológus is, aki elmondta: a vizsgálatok eredményéből várhatóan sok érdekes dologra lehet majd következtetni. A laboratóriumi tenyésztés 1-2 hetet vesz igénybe. „Ezzel az új szolgáltatással a légúti betegségben, allergiás tünetekben szenvedőknek szeretnénk segíteni, illetve mindazoknak a gépjárműtulajdonosoknak, akik egészségesebb környezetben szeretnének tartózkodni. Az allergén források felkutatása és az eredmények elemzése után személyre szabott tanácsadást kínálunk a gépjárművek tulajdonosainak” – tudtuk meg a termográfus szakembertől.
(baon.hu)
Ukrajnában automatikusan katonai nyilvántartásba veszik a 18 éveseket















Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!