Mit ne használjunk parlagfű-allergiára

Riasztó, bár váratlannak aligha nevezhető hír: itt a parlagfűszezon. A levegőben ilyenkor sok milliárd számra szálldosó pollenek elől az arra érzékenyek számára menekvés nincs, de van gyors segítség, és a tünetek jelentősen enyhíthetők.

MNO
2010. 08. 17. 10:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Azonban vigyázat, ha nem jól választunk terápiát, orrspray-t, orrnyálkahártyánk maradandóan károsodhat! – figyelmeztet dr. Kovács Tibor, a Svábhegyi Gyógyintézet orvosa. Az orrnyálkahártya feladata a légutak felé tartó szennyeződések, kórokozók visszatartása. A károsodott orrnyálkahártya nem képes ennek a funkciójának maradéktalanul megfelelni, és ez fogékonyabbá tesz bizonyos betegségekre. Károsodást kiválthat idegen test okozta sérülés, helytelen személyi higiéniás szokások, veleszületett fokozott sérülékenység, idült fertőzések – és bizonyos orrcseppek, orrspray-k nem megfelelő használata.

A parlagfű egyetlen egyede 8 milliárd pollent is képes termelni, így virágzásának hetei – melyek többé-kevésbé egybeesnek a légkört ugyancsak rengeteg pollennel megterhelő ürömfű virágba borulásával – a szénanáthások számára a folyamatos tüsszögés, orrdugulás, orrfolyás időszakát jelentik, gyakran könnyezéssel és szemviszketéssel tetézve. Ha először csap le ránk ez a megrázó, életminőségünket igencsak megrontó élmény, feltétlenül forduljunk orvoshoz, de számítsunk arra, hogy a biztos diagnózis felállításáig nagy valószínűséggel hosszan kell sorunkra várni. A tüneteket viszont addig is csillapítani kell.

Számos helyileg ható, recept nélkül is elérhető orrspray és szemcsepp áll rendelkezésre – akár ilyen átmeneti megoldásként, akár pedig a már ismert, bizonyított allergiás nátha kizárólagos vagy kombinált terápiájára. A készítmény kiválasztásánál azonban körültekintőnek kell lenni. Amire különösen ügyeljünk: ha a szer érösszehúzó hatóanyagot tartalmaz (ilyen található a téli megfázásos időszakban gyakran használt orrcseppekben és orrspray-kben), csak nagyon rövid ideig alkalmazzuk, mert a betegtájékoztatóban megengedett 3-5-14 naptól eltérő, hosszabb használat tönkreteheti az orrnyálkahártyát, és állandó, igen nehezen kezelhető orrfolyást, esetleg maradandó bajokat, például a szaglás képességének elvesztését idézheti elő. Ráadásul ezek a szerek magát az allergiás folyamatot nem gátolják, mert a gyulladásban szerepet játszó hisztaminreceptorokra nem hatnak. Így bár az orrdugulást – legalábbis eleinte – csökkentik, a szénanátha többi kellemetlen tünete megmarad.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.