A hét végén és hétfőre virradóra a jegyzés 283,80–283,90 forint környékén mozgott a nemzetközi devizapiacon.
A dollárt 221,36 forinton jegyezték hétfő délelőtt 1,2810 dolláros euróárfolyam mellett. Péntek délután a jegyzés 223,62 forint, illetve 1,2708 dollár volt.
A svájci frankot 217,85 forinton jegyezték a 218,66 forintos péntek délutáni jegyzés után, száz japán jent pedig 263,73 forinton 265,71 forint után.
A piaci hangulat pozitív fordulatot vett a hét vége folyamán részben a világgazdasági fellendüléssel szemben bizalmat keltő kínai makrogazdasági adatoknak, részben pedig az elfogadott Bázel III pénzügyi szabályrendszernek köszönhetően.
A kínai adatok tanúsága szerint az ország gazdasági növekedési üteme nem lassul le olyan mértékben, mint amitől a piacok tartottak, azaz a világ második legnagyobb nemzetgazdasága továbbra is hatalmas keresletet támaszt a nagyobb exportőr országok termékei iránt.
A Bázel III szerződés a korábbinál szigorúbb tartalékráta-szabályokat ír elő a kereskedelmi bankoknak, de a szabály bevezetésének határidejét a vártnál későbbre tolta ki.
A pénzügyi ágazatban okozott megkönnyebbülés és a termelőipari ágazatokban keltett bizalom fokozott befektetői kockázatvállalási hajlandóság formájában csapódott le az értékpapír- és a devizapiacokon. A piaci kockázatvállalási hajlandóság egyik indikátora, az euró árfolyama erősödött mind a dollárral, mind pedig a svájci frankkal szemben.
Hétfőn az euró 1,2750-es dollárjegyzésről 1,2830-ra, és 1,2950-es svájcifrank-jegyzésről 1,3030-ra erősödött. A svájci frank múlt hét szerdán 1,2763-as eurójegyzésen történelmi árfolyamcsúcsot ért el.
Piaci várakozások szerint a javuló nemzetközi befektetői hangulat és az euró erősödése a svájci frankkal szemben lehetővé teheti a forint mérsékelt erősödését a héten, tekintettel a magyar kormány által az uniós deficitcél tartására tett ígéret pozitív piaci fogadtatására.
(MTI)

Ennyi a belépő a 200. Anna-bálra – brutális jegyárak