Karl Lamers, aki egyúttal az euroatlanti szervezeteket egyesítő Atlantic Treaty Association elnöke, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemen tartott előadásában úgy fogalmazott, a NATO az egyetlen hatékony biztonsági szervezet a világon, amelynek jelenleg több feladata van, mint valaha.
A német politikus szerint a szervezetnek változnia kell, hogy megfeleljen a 21. századi kihívásoknak, új stratégiai koncepciójában tisztáznia kell a feladatait, szerepét a következő tíz-tizenöt évre. Meg kell határoznia céljait, de mindeközben nem szabad elfelejteni, miért hozták létre annak idején a szervezetet – fűzte hozzá. Azonosítani kell az új kihívásokat – mondta Karl Lamers, kiemelve a terrorizmust. 2001. szeptember 11-éről szólva úgy vélte, az „mindannyiunk elleni támadás” volt, ezért az államoknak együttes választ kell rá adniuk.
Az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének jövője függ attól, miként képes megbirkózni az új kihívásokkal – hangsúlyozta. Szorosabb együttműködésre van szükség azokkal az országgal is, amelyek nem tagjai a NATO-nak – mondta a politikus, példaként említve Ausztráliát, Új-Zélandot és Japánt. Hatékonyabb lehet a szervezet – mutatott rá –, ha más országokkal is összefog a globális kihívások kezeléséért.
A NATO alapító szerződésének 5. cikkelyéről szólva Karl Lamers kiemelte: nem lehet enyhíteni annak az előírásnak a szigorán, amely szerint ha egy tagállamot támadás ér, azt az egész szervezet elleni támadásként kell értelmezni. A tagállamok békéje és biztonsága a NATO elsődleges célja – hangsúlyozta. A szervezet és Oroszország kapcsolatát az egyik legfontosabb kérdésnek nevezte a Bundestag tagja, aki szerint Moszkvával együtt kell működni bizonyos kérdésekben. „Egymással és nem egymásról kell beszélni” – jegyezte meg.
Karl Lamers a szervezet bővítéséről elmondta: a „kollektív biztonságot” segíti, ha csatlakozásra bátorítanak országokat. Kiemelte: „az ajtónak nyitva kell maradnia”.
A nukleáris kérdések az elmúlt években ismét hangsúlyosabbá váltak a politikus szerint. Karl Lamers úgy fogalmazott, jelenleg „nukleáris reneszánsznak” vagyunk tanúi. A NATO-nak alaposan meg kell fontolnia, hogyan reagál ezekre a problémákra, miként kezeli Irán vagy Észak-Korea helyzetét – vélekedett.
Ugyancsak fontos feladat, hogy a NATO javítson a kommunikációs stratégiáján, jobban meg kell értetnie tevékenységét a tagállamok lakosságával – mondta. Különösen fontos – tette hozzá –, hogy a fiataloknak kedvezőbb képet mutasson magáról a szervezet. Fel kell ismerni a változás szükségességét, az új kihívások új válaszokat kívánnak – hangsúlyozta a politikus.
Ugyanakkor a NATO-nak hűnek kell maradnia eredeti céljaihoz, és nem hagyhatja figyelmen kívül, hogy a biztonság nem magától értetődő, hanem meg kell dolgozni érte – figyelmeztetett. A NATO biztosan képes erre, mivel olyan szervezet, amely felelősséget vállal a békéért és a biztonságért, még a területén kívül is – mondta Karl Lamers, emlékeztetve: az észak-atlanti szervezet korábban soha nem tapasztalt békét és stabilitást teremtett Európában. Az együttműködés nem egy lehetőség, hanem az egyetlen út – indokolta a NATO szükségességét ismételten a politikus.
(MTI)

Illik vagy nem illik? Tesztelje tudását kvízünkkel!